Trumpov splnomocnenec pre Ukrajinu pripravuje návrhy na ukončenie vojny
Americký osobitný splnomocnenec pre Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg spojencom USA pri nedávnych rokovaniach povedal, že pre nového šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa pripravuje návrhy, ako ukončiť vojnu na Ukrajine. S odvolaním sa na troch nemenovaných západných predstaviteľov to dnes napísal server Semafor.
Vo Washingtone sa intenzívne diskutuje o tom, že sa Trumpova administratíva chystá v najbližšom čase predstaviť návrhy, ako by sa dala ukončiť ruská vojna proti Ukrajine. Kellogg však dementoval špekulácie, že sa Spojené štáty chystajú návrh na ukončenie vojny predstaviť už tento týždeň na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
Pri jednom z rokovaní Kellogg podľa zdroja Semaforu uviedol, že má v pláne rokovať a koordinovať ďalší postup so zástupcami každého členského štátu NATO.
Trump denníku New York Post v piatkovom rozhovore na palube prezidentského špeciálu Air Force One povedal, že telefonicky hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Na otázku, koľkokrát s Putinom hovoril, americký prezident odpovedal: "To by som radšej nehovoril."
Zároveň sa podľa bulvárneho denníka Trump domnieva, že Putinovi nie sú úmrtia na bojisku ľahostajné. "On chce, aby ľudia prestali umierať," povedal o Putinovi. "Všetci tí mŕtvi. Veľmi mladí, obdivuhodní ľudia. Sú ako vaše deti, dva milióny z nich - a pre nič," povedal Trump americkému denníku.
Konflikt na východe Ukrajiny sa začal v roku 2014, keď prozápadní demonštranti v Kyjeve zvrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý potom ušiel do Ruska. Moskva vzápätí anektovala ukrajinský polostrov Krym a podporila separatistov na Donbase v boji proti ukrajinským silám.
Putin potom 24. februára 2022 nariadil ruským silám vpadnúť do susednej krajiny pod zámienkou ochrany ruskojazyčného obyvateľstva a zabránenia potenciálnemu ohrozeniu Ruska v prípade hypotetického vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie.
Ruskú agresiu, ktorej sa Ukrajina už takmer tri roky bráni aj vďaka finančnej a vojenskej pomoci zo Západu, Kyjev nazýva pokusom o ulúpenie cudzieho územia v imperiálnom štýle.
Moskva podmieňuje ukončenie vojny tým, že sa Kyjev zriekne ambícií vstúpiť do NATO a tiež sa - okrem Krymu - vzdá aj štyroch regiónov, ktoré čiastočne okupujú ruské vojská a ktoré Putin vyhlásil za pripojené k Rusku. Kyjev odmieta takúto kapituláciu a podmieňuje prípadnú dohodu s Ruskom tým, že získa bezpečnostné záruky, ktoré by Rusko odradili od ďalšej agresie v budúcnosti.