Gde stoje nesrpske manjinske partije po pitanju buduće vlade Kosova?
Neki od njih sa kojima je Radio Slobodna Evropa (RSE) razgovarao imaju uslove pod kojima će novom mandataru za sastav Vlade pružiti podršku, dok pojedini smatraju da se podrazumeva bezuslovna podrška manjina bilo kojoj Vladi Kosova.
Na osnovu 99 odsto prebrojanih glasova, Pokret Samoopredeljenje Aljbina Kurtija (Albin) dobilo je najviše glasova na parlamentarnim izborima 9. februara, odnosno 47 od 120 poslaničkih mandata ali nedovoljno da samostalno formira Vladu.
Demokratska partija Kosova bi prema preliminarnim rezultatima trebalo da ima 25 poslanika, Demokratski savez Kosova 20 i koalicija okupljena oko Alijanse za budućnost Kosova osam. Ove brojke mogu da se promene nakon što se prebroje uslovni i glasovi dijaspore.
Kurti je nakon proglašenja pobede na izborima u nedelju rekao kako će Samoopredeljenje samostalno formirati Vladu, što znači da bi glasovi manjinskih zajednica bili ključni za njen izbor.
Najverovatnije da bi takozvana "manjinska vlada" bila formirana i kada bi mandatar bio neko iz do sada opozicionih stranaka jer je za izbor Vlade neophodan 61 glas.
Prema Ustavu Kosova, od ukupno 120 poslaničkih mesta u Skupštini Kosova, 20 je rezervisano za nevećinske zajednice, od kojih 10 za srpsku zajednicu i 10 za ostale zajednice koje žive na Kosovu.
Tako bošnjačkoj zajednici pripadaju tri poslanička mesta, turskoj dva, pripadnicima iz romske, aškalijske i egipćanske (RAE) zajednice pripada po jedno, uz još jedno dodatno mesto onoj zajednici iz redova RAE koja je osvojila naviše glasova, a jedno poslaničko mesto pripada goranskoj zajednici.
Ko je od manjina ušao u Skupštinu Kosova?
Na osnovu preliminarnih rezultata izbora, Srpska lista – najveća stranka Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda, dobila je devet poslaničkih mesta, dok je jedno pripalo stranci Za slobodu, pravdu i opstanak, na čijem je čelu Nenad Rašić koji je bio ministar u Vladi Aljbina Kurtija.
Kada je reč o deset zagarantovanih mesta za ostale nevećinske zajednice, Demokratska partija kosovskih Turaka je dobila dva mesta u Skupštini Kosova, ispred bošnjačke zajednice je po jedno mesto dobila Nova demokratska stranka, Koalicija Vakat i Socijaldemokratska unija.
Nova demokratska inicijativa Kosova, koja predstavlja egipćansku zajednicu, dobila je jedno mesto. Ova stranka je ujedno dobila i najviše glasova iz redova RAE zajednice pa je još jedno poslaničko mesto dobila Liberalna partija Egipćana.
Partija Aškalija za integraciju je takođe dobila jedno mesto, Ujedinjena romska partija Kosova jedno, te Jedinstvena goranska partija jedno mesto.
Kome će manjine dati svoj glas?
Duda Balje iz bošnjačke Socijaldemokratske unije kaže da ona u Skupštinu Kosova ulazi kako bi branila interese bošnjačke zajednice, te da će njen glas podrške otići onom mandataru koji želi da ispuni uslove te zajednice.
Jedan od ključnih uslova je, kako kaže Balje, formiranje opštine Župa sa većinskim bošnjačkim stanovništvom na Kosovu. Na osnovu popisa stanovništva iz 2024. bošnjačka zajednica na Kosovu je druga po veličini manjinska zajednica, nakon srpske, i čini oko 1,69 odsto od ukupnog broja stanovništva.
Da bi dala podršku novoj Vladi Kosova, Balje kaže da od mandatara treba da dobije garancije i da će se više ulagati u sredine gde žive Bošnjaci, te da će doći do reforme obrazovnog sistema u nastavi na bosanskom jeziku.
"Mi smo tu radi svoje zajednice, mi smo manjina, moj posao i moja moralna obaveza je da podržim moju zajednicu. Meni je samo važno da se zahtevi Bošnjaka stave na sto i da se o njima razgovara. Bilo koji mandatar da dođe, uslovi će se staviti ispred njega", rekla je Balje za RSE.
S druge strane, Rasim Demiri iz Koalicije Vakat smatra da je još uvek rano da se razmišlja kom mandataru i pod kojim uslovima pružiti podršku, ali da će takvu odluku "dobro razmotriti".
"Da jednom završimo sa izbornim procesom, nakon toga videćemo kako i na koji način ćemo postupiti. Svaka odluka koja bude doneta biće doneta u korist bošnjačke zajednice", rekao je Demiri.
Emilija Redžepi iz Nove demokratske stranke nije bila dostupna za izjavu. Ona je inače bila zamenica premijera Kosova za manjinske zajednice u Vladi premijera Aljbina Kurtija.
Aljbert Kinoli (Albert Kinolli) iz Ujedinjene romske partije Kosova kaže da će novoj Vladi Kosova dati bezuslovnu podršku bez obzira iz koje partije bude dolazio mandatar.
"Za nas je bitno da svi organi naše države budu funkcionalni, jer to narod Kosova zaslužuje. Kao drugo, ko formira većinu mi ćemo biti uz njih, bićemo uz one koji imaju većinu da formiraju institucije Vlade Kosova", rekao je za RSE Kinoli.
RSE nije uspeo da stupi u kontakt sa političkim predstavnicima Turaka, Aškalija i Egipćana. Inače, Eljbert Krasnići (Elbert Krasniqi) ispred Nove demokratske inicijative Kosova koja predstavlja egipćansku zajednicu, bio je ministar lokalne samouprave u Vladi Aljbina Kurtija a njegova partija je podržala Pokret Samoopredeljenje i u predizbornom periodu.
Na pozive Radija Slobodna Evropa nije se odzvao ni Adem Hodža iz Ujedinjene goranske partije, koji je u nekoliko mandata bio deo parlamentarne grupe Srpska lista.
Inače, kada je Aljbin Kurti prvi put pobedio na izborima 2019. Vladu je formirao uz podršku Demokratskog saveza Kosova. Upravo na inicijativu koalicionog partnera ova vlada je srušena nepuna dva meseca od formiranja zbog nesuglasica oko upravljanja pandemijom korona virusa.
Aktuelne opozicione stranke na Kosovu, Demokratska partija Kosova i Alijansa za budućnost Kosova, odbacile su mogućnost formiranja koalicije sa Samoopredeljenjem. Takav stav je tokom predizborne kampanje izneo i lider Demokratskog saveza Kosova Ljumir Abdidžiku (Lumir Abdixhiku).
Ramuš Haradinaj (Ramush) iz Alijanse za budućnost Kosova je takođe predložio da vladu formiraju opozicione stranke, što za sada Demokratska partija Kosova i Demokratski savez Kosova nisu komentarisali.