Americké úrady viedli s firmami Muska desiatky rokovaní, ich osud je nejasný
Americký prezident Donald Trump od návratu do Bieleho domu prepustil alebo vytlačil z vládnych postov viacero činiteľov, ktorí boli zapojení do vyšetrovania či iných konaní vedených s firmami miliardára Elona Muska. Úrady postihnuté prezidentovými čistkami mali otvorených viac ako 30 takýchto prípadov a osud mnohých z nich je teraz nejasný. V rozsiahlom utorkovom texte to opísal denník The New York Times.
Žiadne z desiatok vyšetrovaní, regulačných kontrol alebo vládnych žalôb proti Muskovým firmám zatiaľ neboli podľa informácií denníka formálne zastavené. Po necelom mesiaci druhého Trumpovho funkčného obdobia je ale jasné, že rozsiahle podnikateľské portfólio najbohatšieho muža planéty už z prezidentových krokov ťaží, "alebo je v zjavne lepšej pozícii", napísal NYT.
Narastajúca moc
Musk sa na začiatku mandátu ukazuje ako jeden z najmocnejších Trumpových poradcov. Prezident ho poveril rozsiahlymi škrtmi v štátnej správe a miliardár teraz zo svojej neoficiálnej pozície vedie podľa NYT agresívne ťaženie s cieľom pretvoriť federálnu byrokraciu.
Ľudia z jeho tímu pre "efektivitu vlády" v zákulisí prenikajú do viac ako desiatky vládnych agentúr a vymáhajú si prístup k citlivým údajom. Biely dom medzitým oznámil, že o korektnosti svojich krokov si Musk rozhoduje sám.
Jeho potenciálne konflikty záujmov sú pri tom úplne zjavné. Podnikateľ pôvodom z Juhoafrickej republiky kontroluje niekoľko firiem vrátane automobilky Tesla alebo vesmírnej spoločnosti SpaceX, ktoré majú najrôznejšie väzby na vládu vrátane desiatok štátnych zákaziek. Firma SpaceX má s americkým ministerstvom obrany a vesmírnou agentúrou NASA uzavreté kontrakty v objeme miliárd dolárov.
Stret záujmov
Denník NYT napísal, že 11 federálnych agentúr zasiahnutých Trumpovými čistkami dohliadalo na najmenej 32 prípadov, v ktorých vyšetrovali Muskove firmy, prejednávali sťažnosti na ich prax alebo proti nim viedli konanie spojené s vymáhaním regulácií. Samotná Národná rada pre pracovné vzťahy, ktorá má na starosti ochranu práv zamestnancov, viedla takéto vyšetrovanie 24.
Trump po návrate do prezidentskej funkcie prepustil troch činiteľov NLRB vrátane členky vedenia Gwynne Wilcoxovej, ktorá sa kvôli tomu obrátila na súd. Trumpov zásah podľa NYT v zásade znemožňuje rade prijímať rozhodnutia o dôležitých kauzách. Úrad uvádza, že kým hlava štátu nevymenuje nových členov, nemôžu postupovať prípady, ktoré si vyžadujú stanovisko vedenia.
Strety záujmov boli jednou z tém prerokúvaných pri utorkovom vystúpení Muska v Oválnej pracovni po boku prezidenta Trumpa. Šéf Bieleho domu povedal, že keby si myslel, že sa Musk v tomto smere dostáva do problematickej pozície, nenechal by ho v danom projekte pokračovať.
Samotný Musk sa zase obhajoval tým, že jeho "ministerstvo pre efektivitu vlády" o svojich krokoch informuje na internete. "Všetky naše kroky sú maximálne transparentné," povedal.
Americké médiá zároveň s odvolaním sa na zdroje v Bielom dome informovali, že Musk nebude nútený v súvislosti s vládnym angažmánom zverejniť majetkové priznanie.
Miliardár je aktuálne podľa Bieleho domu vedený ako "osobitný vládny zamestnanec", ktorý podľa zákona nemôže byť zapojený do opatrení s priamym finančným prínosom pre neho alebo jeho rodinu, ak na to vláda nevydá špecifický súhlas.