Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vystúpia Vance, Zelenskyj či von der Leyenová
Vojna na Ukrajine a v Pásme Gazy, situácia v Sýrii, Sudáne či Kongu, ale aj zložité úlohy, ktoré pre svet predstavujú klimatické zmeny a umelá inteligencia (AI), budú témy tohtoročného 61. ročníka Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC).
Debatovať na nej budú od piatku do nedele okrem iného nový viceprezident Spojených štátov J. D. Vance, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Podľa šéfa konferencie Christopha Heusgena sa na akcii možno podarí dosiahnuť pokrok v plánoch na dosiahnutie mieru na Ukrajine, ktorá sa už takmer tri roky bráni ruskej agresii. Česko bude zastupovať prezident Petr Pavel a minister zahraničia Ján Lipavský.
Bezpečnostné otázky
Mníchovská bezpečnostná konferencia sa bude tradične konať v hoteli Bayerischer Hof v centre bavorskej metropoly. Bude sa venovať bezpečnostným otázkam v euroatlantickom priestore, ale rovnako ako v posledných rokoch aj mimo neho.
Podľa Heusgena budú témy nielen veľkej krízy ako vojna na Ukrajine či vojna medzi Izraelom a palestínskym teroristickým hnutím Hamas, ale aj ozbrojené konflikty v ďalších častiach sveta či kríza na Haiti a vo Venezuele.
Príspevky na konferencii sa už tradične budú týkať aj fenoménov, ktoré ku krízam prispievajú alebo ich nejako ovplyvňujú, ako sú klimatické zmeny, zdravie, výživa či umelá inteligencia.
Prestížnej akcie založenej v roku 1963 sa tento rok zúčastní vyše 60 hláv štátov a vlád. Delegáciu Spojených štátov povedie viceprezident J. D. Vance, ktorý bol na konferencii aj vlani, vtedy ešte ako republikánsky senátor. Spolu s ním príde minister zahraničia Marco Rubio a zvláštny splnomocnenec pre Ukrajinu a Rusko generál Keith Kellogg.
Obrysy mierového plánu
Heusgen v pondelok novinárom povedal, že by v Mníchove mohli vzniknúť "obrysy" mierového plánu pre Ukrajinu. Akcie sa totiž zúčastní aj ukrajinský prezident Zelenskyj s delegáciou. V pondelok 24. februára uplynú presne tri roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá spustila najväčší vojnový konflikt v Európe od druhej svetovej vojny.
Zástupcovia ruskej vlády budú aj tento rok na konferencii chýbať. Pozvánku namiesto nich dostali zástupcovia ruskej opozície a občianskej spoločnosti, okrem iného vdova po opozičníkovi Alexejovi Navaľnom Julia.
V nedeľu uplynie rok od náhlej smrti Navaľného v sibírskej väznici, kde si odpykával viac ako tridsaťročný trest z niekoľkých procesov. Opozičný politik vinu odmietal a trest označoval za snahu umlčať ho za kritiku prezidenta Vladimira Putina.
Početné zastúpenie bude mať Európska únia. Príde predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová a desiatka eurokomisárov vrátane šéfky únijnej diplomacie Kaji Kallasovej a eurokomisára pre obranu Andriusa Kubiliusa, ďalej predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová.
Severoatlantickú alianciu bude reprezentovať jej generálny tajomník Mark Rutte. Zúčastní sa aj čínsky minister zahraničia Wang I. Heusgen označil za dôležité, že štvrtinu účastníkov budú tvoriť zástupcovia takzvaného globálneho Juhu, teda Ázie, Afriky či Latinskej Ameriky.
Česko budú na konferencii zastupovať prezident Petr Pavel a minister zahraničia Ján Lipavský. Pavol má dohodnutú schôdzku s americkým splnomocnencom Kelloggom, s ktorým sa chce baviť o tom, ako v rokovaní o mieri medzi Ukrajinou a Ruskom môže pomôcť Európa. Tiež Lipavský uviedol, že sa na okraj akcie stretne na bilaterálnych rokovaniach s vybranými partnermi.
Odštartuje Nemecko
Akciu odštartuje prejavom nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Z nemeckých politikov príde aj kancelár Olaf Scholz, predák opozičnej CDU/CSU Friedrich Merz, kandidát na kancelára za Zelených Robert Habeck a predseda slobodných demokratov (FDP) Christian Lindner.
Nemecko čakajú týždeň po skončení konferencie predčasné parlamentné voľby. Politici strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), označovanej za krajne pravicovú, a Spojenectvo Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktoré stoja na ľavom kraji politického spektra, pozvánku do Mníchova nedostali.
Pre Heusgena bude tohtoročná konferencia posledná vo funkcii jej šéfa. Nahradiť ho mal bývalý nórsky premiér a niekdajší generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Ten však minulý týždeň oznámil, že sa vracia do nórskej vlády ako minister financií.
Do bavorskej metropoly sa podľa vyhlásenia vráti, len čo mu skončí mandát v nórskej vláde. Dovtedy povedú MSC súčasní podpredsedovia Benedikt Franke a Rainer Rudolph.
Proti akcii budú v Mníchove protestovať ľudia na štyroch desiatkach nahlásených demonštrácií. Okolo hotela Bayerischer Hof bude zriadená bezpečnostná zóna, nad mestom platí zákaz preletu dronov.
Na bezpečnosť účastníkov konferencie bude dohliadať 5000 policajtov, ktorí prídu z iných nemeckých spolkových krajín, ale aj z Rakúska.