KĽDR odmietla výzvu na denuklearizáciu zo strany USA, Japonska a Južnej Kórey
Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí v utorok vyhlásilo, že bude naďalej pracovať na posilnení svojho jadrového arzenálu a odsúdilo spoločnú výzvu Spojených štátov, Japonska a Južnej Kórey na denuklearizáciu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Severokórejská diplomacia prístup týchto troch krajín kritizovala a ich výzvu označila za zastaranú a absurdnú. "Dokým existuje hrozba zo strany USA a ich vazalských síl, jadrové zbrane KĽDR sú prostriedkom na obranu mieru, suverenity a legitímnej obrany," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a prisľúbilo pokračovať v posilňovaní svojich jadrových kapacít.
Ministri zahraničných vecí Marco Rubio z USA, Čcho Tae-jul z Južnej Kórey a Takeši Iwaja z Japonska v sobotnom spoločnom vyhlásení na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii potvrdili, že ich zámerom je úplná denuklearizácia KĽDR.
Trojstranné stretnutie amerických, japonských a juhokórejských predstaviteľov bolo prvým od inaugurácie amerického prezidenta Donalda Trumpa. Počas svojho prvého funkčného sa stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom a viackrát vyzdvihol ich osobný vzťah.
Stanovisko ministerstvo zahraničných vecí KĽDR vydalo iba niekoľko hodín po tom, čo Južná Kórea rozmiestnila nové taktické rakety zem-zem nazvanú Ure (po kórejsky hrom).
Podľa Soulu sú schopné v prípade nepredvídaných udalostí v krátkom čase uskutočniť súbežné a presné údery. Ide o obranné opatrenie proti severokórejskému delostrelectvu s dlhým doletom, ktoré ohrozuje väčšiu časť juhokórejského hlavného mesta.