Добавить новость
ru24.net
World News
Февраль
2025
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
22
23
24
25
26
27
28

Trumpova Amerika je teraz Putinovým spojencom, píše portál Politico

0

Vojna núti ľudí, aby si vybrali stranu. A americký prezident Donald Trump, ako sa mnohým v Európe zdá, stojí na strane ruského prezidenta Vladimira Putina, napísal bruselský portál Politico.

Zásahy nového šéfa Bieleho domu do rusko-ukrajinského konfliktu podľa portálu urobili nočné mory Ukrajincov aj mnohých ich spojencov skutočnosťou a prevrátili transatlantický vzťah, ktorý je základom európskej bezpečnosti od roku 1945.

Spojenectvo USA a Ruska

Európski politici začínajú chápať, ako hlboko sa ich svet zmenil. Teraz sa musia vysporiadať so Spojenými štátmi, ktoré sú prinajlepšom skeptické a prinajhoršom nepriateľské voči starému svetu, ktorý Európa zastupuje, poznamenalo Politico.

Všetky pretrvávajúce pochybnosti o miere Trumpovej ochoty robiť si v Európe nepriateľov, utkal americký prezident v utorok večer, keď obvinil Ukrajinu, že "začala" vojnu s Ruskom. Toto vyjadrenie podľa portálu šokovalo aj tých najvernejších amerických priateľov v regióne.

Smutný hrdina Zelenskyj, obdarovaný Putin. Deje sa jeden z najprekvapivejších obratov v politike USA za dekády

Takmer tri roky trvajúcu vojnu začalo Rusko na konci februára 2022 inváziou na východe, juhu a severe Ukrajiny a aj v týchto dňoch sa snaží dobývať ďalšie ukrajinské územie a ďalej podniká vzdušné útoky hlboko za frontom.

Ukrajina sa doteraz invázii bránila aj za výraznej americkej podpory, tú však Trump dlhodobo spochybňuje. Hovorí o tom, že vojnu je nutné ukončiť, ale jeho predstavy o mierovom usporiadaní nie sú jasné.

"Ježiši," komentoval podľa Politika Trumpove vyjadrenia nemenovaný britský vládny úradník. "Takže teraz tu máme spojenectvo medzi ruským prezidentom, ktorý chce zničiť Európu, a americkým prezidentom, ktorý chce tiež zničiť Európu," poznamenal iný európsky diplomat.

Snaha o zničenie EÚ?

Kým bývalý americký prezident Joe Biden vyjadroval Ukrajine tri roky neochvejnú podporu, jeho nástupca v Bielom dome podľa Politika "ide na ruku" Putinovi. Vo svojom stredajšom vyjadrení Trump ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za "nie príliš úspešného komika" a "diktátora", ktorý podľa neho prehovoril USA k poskytnutiu finančnej pomoci Ukrajine.

Priznal tiež, že mu na výsledku vojny príliš nezáleží. "Táto vojna je oveľa dôležitejšia pre Európu ako pre nás. Máme veľký krásny oceán, ktorý nás oddeľuje," napísal Trump na sociálnej sieti.

Správanie nového amerického prezidenta je však podľa bruselského portálu v súlade s nepriateľstvom, ktoré Trump správa voči Európe od svojho návratu do úradu. Za iba mesiac stihol oznámiť uvalenie ciel na dovoz z EÚ, opakovane kritizovať Európsku úniu ako inštitúciu, predať Ukrajinu ešte pred začiatkom mierových rozhovorov a uvítať Putina späť na medzinárodnom výslní.

Spojené štáty sa pri riešení vojny na Ukrajine vzdali vedenia a posilnili Rusko, vraví poradca Zelenského

V interných kruhoch v Bruseli niektorí diplomati podľa Politika priamo spomínajú myšlienku, ktorá bola predtým nemysliteľná, a síce, že vedenie USA nachádza spoločnú reč s Ruskom v snahe zničiť Európsku úniu.

Počas prvého kola rozhovorov medzi americkou a ruskou delegáciou v Saudskej Arábii z tohto týždňa obe strany diskutovali o témach, ktoré narúšajú ich vzťahy. Patria medzi ne okrem iného sankcie uvalené na Moskvu v reakcii na jej inváziu na Ukrajine. Americký minister zahraničia Marco Rubio a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov riešili tiež budúcu energetickú spoluprácu a investície.

Bezpečnosť Ukrajiny je bezpečnosťou Európy

K súčasnému dianiu vydali svoje vyhlásenie aj proeurópske politické strany v Európskom parlamente.

"Európa sa už nemôže plne spoliehať na Spojené štáty pri obrane našich zdieľaných hodnôt a záujmov. Európske krajiny musia teraz urýchlene rokovať, aby si zabezpečili svoju vlastnú obranu, s väčšími výdavkami na armádu a väčšou podporou Ukrajiny," stojí v spoločnom texte lídrov frakcie Európskej ľudovej strany (EPP), frakcie socialistov a demokratov (S & D), frakcie Obnova Európy (Renew Europe) a frakcie Zelených. "Bezpečnosť Ukrajiny je bezpečnosťou Európy," dodáva text.

Ukrajinci sú v šoku, Trumpove výroky nechápu. Vzťah Zelenského s americkým prezidentom sa zhoršil

K textu sa nepripojila frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), do ktorej patrí aj strana talianskej premiérky Giorgie Meloniovej, ktorú spája s Trumpom blízky vzťah. Neboli sme spokojní s tým, ako boli Spojené štáty hodnotené v texte... teraz je čas na pokojný, rozvážny dialóg a treba sa zamerať na pragmatické riešenia," uviedol hovorca frakcie.

Aj bývalý britský premiér Boris Johnson, ktorý bol s Trumpom v pravidelnom kontakte, si myslí, že by Európa nemala reagovať prehnane.

"Trumpove vyhlásenia nemajú byť historicky presné, ale šokovať Európanov, aby začali konať," uviedol Johnson. Podobný názor vyjadril aj nemenovaný poľský predstaviteľ s tým, že americký prezident nechce vystúpiť z NATO alebo rozdeliť Európu. "Chce len, aby Európa prevzala väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť a posilnila NATO," uviedol.

Briti ostávajú optimistickí 

Keď sú teda Trumpove komentáre iba pozíciou na vyjednávanie, čo presne sa rokuje? V prospech koho? A ktorá strana kvôli tomu pociťuje najväčší tlak? Práve teraz Ukrajina ani Európa nie sú pri rokovacom stole a cítia napätie, zatiaľ čo ruské médiá sa tešia, napísal portál Politico.

Ako ťažko sú vzťahy medzi Spojenými štátmi a EÚ poškodené ukazuje aj fakt, že si šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ešte ani nezavolala s americkým prezidentom, ktorý je vo funkcii už mesiac.

Rokovala síce v Paríži s viceprezidentom J. D. Vancem, však ten ju nijako nevaroval pred tým, že sa Trump deň na to chystá začať rozhovory s Putinom. Odvtedy americký prezident neustále stupňuje svoje útoky na Zelenského.

Čo ukázali rokovania USA a Ruska? Európe sa zrazu vynoril mocný potenciálny spojenec

Britskí zákonodarcovia však zostávajú podľa Politika optimistickí, že takzvaný zvláštny vzťah medzi Britániou a USA pretrvá. Premiér Keir Starmer dokonca mieri na budúci týždeň do Washingtonu na stretnutie s prezidentom. Podľa britských úradníkov je Trump transakčný politik a nebude chcieť zlú dohodu o Ukrajine, ktorá by vyzerala, že prehral s Ruskom.

Pravdou však je, že Trumpova predstava zlej dohody sa môže veľmi líšiť od tej európskej, poznamenalo Politico. Ak teda bude rokovať v mene "svojej" Ameriky a nie v záujme ukrajinskej a európskej bezpečnosti. "Realita je taká, že súčasná skupina republikánov považuje Rusko a Ukrajincov za rovnocenných," uviedol James Nixey z londýnskeho thinkt-tanku Chatham House.

"Existuje spôsob, ako rokovať s Ruskom, ktorý nie je vojenský ani agresívny, a síce dať Rusku všetko, čo chce. A možno sú pripravení to urobiť," dodal.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Андрей Рублёв вышел в четвертьфинал турнира категории ATP-500 в Дохе






Что за «зеленые облигации» выпустит мэрия Якутска

Кто ответит за выборы депутатов Тамбовской гордумы, 45 место по качеству жизни и рост активности на тамбовском рынке труда: что писали о регионе федеральные СМИ

Мужчина с ножом напал на прохожих на западе Москвы

Собянин: в Москве планируют построить 31 станцию метро до 2030 года