Trumpovo zblíženie s Kremľom vyvolalo v ruských elitách zmätok, nabúralo kľúčové mýty
Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa o topenie v americko-ruských vzťahoch prekvapila a zmiatla veľa ľudí v Moskve, rozpoltila ruské elity a nabúrala kľúčové mýty pestované ruskou propagandou.
Kým niektorí príslušníci elít začali oprašovať svoje bankové karty Visa a MasterCard v nádeji, že skončí odstrihnutie od Západu, iní varujú pred prípadnou nastraženou pascou, upozornil portál The Moscow Times, zakázaný v Rusku.
Zmena reality
Trumpove prvé kroky v zahraničnej politike, najmä ohľadom vojny na Ukrajine a vzťahov s Moskvou, šokovali Európu. Ale tiež prinútili ruských predstaviteľov, diplomatov, podnikateľov a propagandistov k snahe pochopiť meniacu sa realitu, tvrdia zdroje internetového denníka pod podmienkou anonymity.
Azda nikde nie je tento otras taký zjavný ako v prokremeľských médiách, ktoré roky vykresľovali Spojené štáty ako úhlavného nepriateľa. Ale Trumpova snaha o dialóg s Moskvou a otvorená kritika ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prinútili ruských úradníkov upraviť posolstvo vysielané zo štátnych médií, tvrdia dva zdroje z prostredia ruskej vlády.
"Svetový názor, ako sme si ho roky budovali za veľké náklady, je teraz v troskách," uviedol zdroj z Kremľa, zapojený do ideologického plánovania. "Bývalo to krásne jednoduché: Washington je nepriateľ a Európa ako poslušný satelit iba plní jeho príkazy," dodal.
Skoro dve desaťročia ruský prezident Vladimir Putin a jeho najbližší spolupracovníci tvrdili, že ruské konflikty boli vyrobené vo Washingtone a že európski lídri preťali zväzky s Moskvou na americký nátlak.
Ale Trumpove hrátky pokazili Moskve tento scenár. Zatiaľ čo Trumpova administratíva začala dialóg s Ruskom, európski lídri pokračujú v podpore Ukrajine a odporujú tak letitej kremeľskej propagande, líčiacej kontinent ako sféru amerického vplyvu.
V médiách sa začínajú prejavovať známky ideologického posunu. "Rád by som vo federálnej televízii povedal, že samozrejme idea nejakého monolitického anglosaského sprisahania, ktoré zavinilo všetky naše ťažkosti, je nepresvedčivá a neproduktívna," vyhlásil na obrazovke stanice Rossija 1 Jevgenij Minčenko, politický analytik spätý s Kremľom.
Od ruskej anexie Krymu a hybridnej invázie na východe Ukrajiny v roku 2014 bolo protiamerické cítenie oporou verejného diskurzu v Rusku.
Otočka v Kremli
Na nárazníkoch áut sa objavili hanlivé nálepky na adresu amerického prezidenta Baracka Obamu, štátna televízia žartovala na účet Joea Bidena. Ale teraz Kremeľ vydal prísny pokyn štátnym médiám a úradníkom zdržať sa urážlivých gest na adresu nového amerického prezidenta.
V Stavropole na juhu Ruska miestny poslanec z vládnucej strany Jednotné Rusko dostal nariadené odstrániť rohožku s Trumpovou tvárou, ktorú mal pred kanceláriou.
Zníženie napätia vyvolalo rozporuplné reakcie v politickej a podnikateľskej elite. Niektorí si od Trumpa sľubujú, že otvorí nové príležitosti. "V mojich kruhoch to ľudia prevažne prehltli," tvrdí zdroj z veľkej pološtátnej korporácie o viere v zmierenie medzi Moskvou a Washingtonom. "Každý je unavený vojnou. Myslí si, že Putin vyhral a Trump je obchodník zvyknutý uzatvárať dohody, "dodal.
Ale veľa Rusov zostáva skeptických.
"Niektorí tomu neveria, myslí si, že je to len cirkus, že skutočné rozhodnutia neprijíma Trump, ale ‘deep state‘," povedal jeden ruský diplomat. "(Zblíženie s USA) je ilúzia! Len jedna jediná vec je horšia ako anglosaský nepriateľ - a to je anglosaský priateľ! "vyhlásil niekdajší vysokopostavený vládny úradník, ktorý teraz pracuje v štátnej firme.
"Trump je talentovaný umelec a majstrovský stratég. Láka nás do dlho pripravovaného pasce, ktorý má Rusko ohromiť, potom oslabiť a podmaniť. Intrigy USA, NATO a Európskej únie sú súčasťou koordinovanej politiky. Nesmieme im veriť! "varoval ďalší ruský diplomat.