Ožiljci rata: Transformacija Ukrajine pod ruskom agresijom
Invazija punog obima koju je Rusija prije tri godine izvršila na Ukrajinu izazvala je ogromnu destrukciju, uz procjene da je više od jedne od 10 domova oštećeno ili uništeno.
Iako su neki ukrajinski gradovi i naselja obnovljeni, satelitske slike pokazuju razmjere uništenja uslijed ruske invazije.
Istočni ukrajinski grad Bahmut bio je mjesto jedne od najkrvavijih bitaka u ruskom ratu protiv Ukrajine. Poznat po industriji pjenušavih vina, Bahmut je prije invazije bio dom za 70.000 ljudi. U maju 2023. gradonačelnik grada, Oleksij Reva, rekao je da Bahmut leži u "ruševinama i pepelu", a zvaničnici procjenjuju da je tamo ostalo tek 500 ljudi. (Prevucite za poređenje)
Istraživači koji se bave ljudskim pravima navode da je 576 obrazovnih objekata u Ukrajini oštećeno ili uništeno 2024. godine, što je više nego dvostruko u odnosu na prethodnu godinu.
Međunarodna nevladina organizacija Save the Children rekla je prošlog mjeseca da hiljade djece u Ukrajini sada uči online ili u podzemnim učionicama.
"Bombardovanje obrazovnih objekata u Ukrajini je protivno međunarodnom humanitarnom pravu i apsolutno je neprihvatljivo - napadi moraju odmah prestati", rekla je direktorica te organizacije u Ukrajini, Sonia Khush.
Škola br. 66 u Mariupolju, lučkom gradu na obali Azovskog mora na istoku Ukrajine, renovirana je 2018. godine i opisana kao najmodernija obrazovna ustanova u gradu. Bombardovana je 10. marta 2022. Tragovi razaranja i dalje su vidljivi.
U zajedničkom izvještaju Svjetske banke, Ujedinjenih nacija i Evropske komisije iz februara 2024. trošak obnove Ukrajine je procijenjen na 486 milijardi dolara.
Grad Mariinka na istoku Ukrajine imao je oko 9.000 stanovnika prije invazije Rusije u februaru 2022. Do novembra te godine, grad je bio nenaseljen nakon što je pretrpio skoro potpuno uništenje. Do danas je nenaseljen.
Zamjenik ukrajinskog premijera Oleksij Černišov nedavno je rekao da Ukrajina treba da udvostruči svoj bruto domaći proizvod kako bi se obnovila. On je u objavi na Facebooku naveo da Ukrajini na trenutnom nivou produktivnosti nedostaje do 4,5 miliona radnika.
Rudnik soli u Soledar na istoku Ukrajine mjesto je intenzivnih borbi od početka ruske invazije. Većina njegove infrastrukture je uništena.
Anketom provedenom u proljeće 2024. godine utvrđeno je da su mnogi u predgrađu Kijeva, Irpinu, i jugoistočnom gradu Harkivu obnovili svoje domove koristeći vlastita sredstva.
Otprilike trećina ispitanika iz Harkiva i polovina onih iz Irpina izjavili su da su se prijavili za pomoć u okviru ukrajinskog vladinog programa eRecovery. Međutim, više od 70 posto onih koji su dali vlastiti novac rekli su kako ne vjeruju da će im ista sredstva biti refundirana.
Neka od najintenzivnijih borbi i uništenja u istočnom ukrajinskom gradu Rubižne dogodila su se u martu 2022. godine. Grad je ostao pod ruskom okupacijom od maja te godine.
Više od jedne desetine kuća u Ukrajini je oštećeno ili potpuno uništeno od početka ruske invazije, prema procjeni iz decembra 2024. godine koju su izradili Svjetska banka, ukrajinska vlada, Evropska komisija i Ujedinjene nacije.
Sjeverodonjeck u istočnoj ukrajinskoj oblasti Lugansk od 2022. je pod stalnim ruskim bombardovanjem. Ruske snage su nakratko izbačene iz grada u junu te godine, ali su ga kasnije ponovo zauzele.
Američki ministar vanjskih poslova Marco Rubio izjavio je u intervjuu da Sjedinjene Države žele imati udio u dugoročnoj nezavisnosti Ukrajine ulaganjem u njenu ekonomiju, uključujući potencijalne zajedničke projekte u vezi s ukrajinskim resursima zemnih minerala.
Rubio je rekao da će ovo pomoći Washingtonu da vrati milijarde dolara koje je dao Ukrajini, te da će dio tog novca biti "ponovo uložen u Ukrajinu kako bi se obnovila sva uništenja koja su se tamo desila".
Nekada dom za 14.000 ljudi, Orihiv u južnoj ukrajinskoj Zaporiškoj oblasti je grad na prvoj liniji fronta od početka ruske invazije u februaru 2022. godine. Izvještaji kažu da je sada tamo ostalo tek nekoliko stotina ljudi.