Добавить новость
ru24.net
World News
Февраль
2025
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
25
26
27
28

„Víte, co si vstřikujete do těla?“ Američané sahají po levných kopiích léků na hubnutí

0

Pacienti se kvůli nedostatku léků na hubnutí na americkém trhu obracejí na levnější kopie značkových léků. Tradiční farmaceutické společnosti, jako je dánský NovoNordisk nebo americký Eli Lilly, varují před nebezpečím těchto napodobenin.

Finále amerického fotbalu Super Bowl je už sice za námi, ale jedna jeho reklama odstartovala novou válku mezi výrobci léků na hubnutí. Minutová reklama společnosti Hims & Hers během turnaje propagovala levnější kopie značkových léků proti obezitě (například Wegovy od dánského NovoNordisku).

Akcie dánského výrobce léků NovoNordisk, který bojuje o vedoucí postavení na trhu s léky na obezitu a cukrovku, v reakci na to zaznamenaly pokles o deset procent, zatímco akcie Hims & Hers vzrostly téměř o čtyřicet procent. Jak připomíná agentura Bloomberg, byl to jeden z největších týdenních propadů akcií dánské společnosti v tomto roce.

Tento pokles tržní kapitalizace NovoNordisk způsobil, že společnost přišla o své první místo mezi největšími evropskými společnostmi podle tržní hodnoty, a novým lídrem se stal výrobce luxusního zboží LVMH. Tržní kapitalizace výrobce léků je nyní na úrovni přibližně 356 miliard dolarů (osm bilionů korun).

Podle amerických předpisů mohou firmy vyrábět napodobeniny léků pouze tehdy, když je originálních léků nedostatek. A velmi populární léky GLP-1 mají v USA trvalý nedostatek. Poprvé byl nedostatek hlášen v březnu 2022 pro semaglutid a v prosinci 2022 pro tirzepatid.

Právě tyto léky zaznamenaly bezprecedentní úspěch při hubnutí. Slibné se ukazují i proti nemocem srdce, ledvin a jater a jsou testovány proti Alzheimerově chorobě nebo drogové závislosti.

NovoNordisk prodává semaglutid pod obchodními názvy Ozempic na léčbu cukrovky druhého typu a Wegovy na léčbu obezity.

Toto rozhodnutí umožnilo americkým pacientům obrátit se právě na levnější napodobeniny značkových léků na hubnutí.

Napodobenina verze léku ze skupiny GLP-1 od společnosti Hims & Hers se přitom na americkém trhu prodává za 199 dolarů měsíčně, zatímco katalogová cena Wegovy od společnosti Novo Nordisk je 1349 dolarů, informují Financial Times.

Farmaceutické společnosti upozorňují, že napodobeniny značkových léků nepodléhají tak přísné regulaci a testům před schválením jako originální léky.

Reklamní válka

Společnost Hims & Hers svou nedávnou reklamou spustila vlnu kritiky, podle které propagace léků na hubnutí zaváděla spotřebitele tím, že vynechala klíčové informace.

Společnost v reklamě popisuje epidemii obezity ve Spojených státech, stejně jako multimiliardový průmysl s hubnutím, který se „přiživuje na našem selhání“. Hlavní poselství reklamy je, že existují i verze léků na hubnutí, které jsou cenově dostupné.

Reklama vyvolala množství reakcí. Zareagovali dokonce i senátoři Dick Durbin a Roger Marshall, kteří poslali dopis americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), kde ji označili za „klamavou“.

Společnost se brání tím, že její postupy dodržují bezpečnostní a kvalitativní standardy a že jednoduše nabízejí pohodlnější a cenově dostupnější cestu pro pacienty, kteří si nemohou dovolit značkové léky.

NovoNordisk v reakci na reklamu během Super Bowlu zahájil protiútok. Farmaceutická firma přišla s vlastní reklamou, v níž varuje před bezpečnostními riziky v souvislosti s napodobeninami léků.

V tištěné reklamě uveřejněné v The New York Times zobrazuje lahvičku semaglutidu s injekcí a otázkou: Opravdu víte, co si vstřikujete do těla?

Foto New York Times
Protiúder ze strany Novo Nordisku.

Společnost také nedávno uvedla, že očekává výrazné zvýšení výroby léků, což by mělo vyřadit lék ze seznamu nedostatkových podle FDA.

V boji proti napodobeninám originálních léků není dánský výrobce NovoNordisk osamocený. Jeho tržní rival, americká firma Eli Lilly, čelí stejným problémům se svými léky Zepbound a Mounjaro.

Zatímco Mounjaro se využívá na americkém trhu k léčbě cukrovky druhého typu, Zepbound se předepisuje na léčbu obezity. Účinnou látkou obou těchto léků je tirzepatid. V Evropě je známý pod názvem Mounjaro.

I Eli Lilly se loni zapojila do reklamní války. V červnu společnost zveřejnila celostránkovou reklamu v několika amerických novinách zaměřenou na prosperující trh s napodobeninami léků: „Vyrábíme léky na obezitu. Chcete se ujistit, že berete skutečný produkt?“ psalo se v reklamě.

I když firmy nezvládají držet krok s poptávkou, zpochybňují právo jiných výrobců vyrábět a prodávat kopie. Mluvčí společnosti Eli Lilly Kristiane Silva Bello uvedla, že její společnost je „hluboce znepokojena vážnými zdravotními riziky“ těchto léků, které „by neměly být na trhu“.

Obě farmaceutické firmy podnikly řadu opatření proti těm, kteří prodávají nebo propagují napodobeniny jejich produktů. Podaly žaloby a žádají FDA, aby prosadila jejich patentovou exkluzivitu.

The post „Víte, co si vstřikujete do těla?“ Američané sahají po levných kopiích léků na hubnutí appeared first on Forbes.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Теннисистка Андреева станет первой ракеткой России после выхода в финал WTA






Роспотребнадзор выявил нарушения во всех магазинах «Светофор» Свердловской области

Число офсетных контрактов, заключенных правительством Москвы, достигло 29

Путин и Си Цзиньпин согласовали график встреч к 80-летию Победы

Арестовали квартиру хирурга, из-за которой ослепла жена главы еврейской общины