Добавить новость
ru24.net
World News
Март
2025
1 2 3 4 5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Poľsko má ambíciu byť súčasťou G20, vyhlásil prezident Duda na pôde OSN

0

Poľský prezident Andrej Duda vyjadril ambíciu Poľska stať sa čoskoro členom skupiny G20 a pripomenul, že jeho krajina je už dnes 21. najväčším hospodárstvom sveta. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii po svojom vystúpení pred Valným zhromaždením OSN.

Duda počas návštevy Spojených štátov vystúpil pred OSN a svoj prejav označil za rozlúčkové zhrnutie desiatich rokov svojho mandátu, ktorý sa podľa neho niesol v duchu jasnej a nemennej politiky.

V prejave pripomenul, že ľudia v Poľsku kedysi žili na nízkej životnej úrovni, no dnes je krajina rovnocenným členom EÚ, a to vďaka tomu, že sa mohla 35 rokov stabilne rozvíjať v mierových podmienkach. Úlohou OSN je dnes podľa neho zastaviť ruskú agresiu a navrátiť stabilný mier, ktorý Poľsku a ďalším krajinám umožní sa ďalej slobodne rozvíjať. "Medzinárodné právo a jeho dodržiavanie je najväčšou garanciou mieru," zdôraznil.

Prítomnosť USA v Poľsku a strednej Európe by sa mala posilniť, tvrdí Duda. Trump ho nazval "skvelým priateľom"

Prezident sa vyjadril aj k piatkovému stretnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Mrzí ho pozastavenie americkej pomoci, no vyjadril názor, že ide o vyjednávaciu taktiku a USA budú Ukrajinu podporovať naďalej.

"Je potrebné, aby sa prezident Zelenskyj vrátil k rokovaciemu stolu," povedal novinárom Duda, ktorý je presvedčený, že ďalšie kroky povedú k ukončeniu ruskej agresie a po rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom pod patronátom USA príde trvalý mier.

Vyjadril tiež presvedčenie, že v tejto chvíli prebiehajú procesy, ktoré povedú k tomu, aby sa rokovania obnovili. "Donald Trump mi počas môjho stretnutia s ním povedal: Tam (na Ukrajine – pozn. TASR) musia prestať umierať ľudia. Každý má svoje metódy fungovania, Trump tiež. Prosím vás, počkajme pokojne, čo prinesú najbližšie dni a týždne," uzavrel poľský prezident.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Арина Соболенко

«Это было тяжело принять». Арина Соболенко сделала новое признание






Валентина Матвиенко и Глеб Никитин обсудили нижегородские инициативы по развитию демографической политики

Интерес к «Оскару» в Москве вырос вдвое благодаря номинации Юры Борисова

Между Иркутском и Пекином начнут летать самолеты Air China

Мосгорсуд отказался вернуть в районный суд дело Тимура Иванова о растрате