Добавить новость
ru24.net
World News
Март
2026
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27
28
29
30
31

Na Slovensku sa intenzívne diskutuje o stavbe výskumnej atómky. Prvý pokus po roku 1989 stopli (rozhovor)

0

V roku 2023 Nemecko počas energetickej krízy vyplo svoje posledné jadrové elektrárne. Odborníci od začiatku upozorňovali, že počas energetickej krízy nie je vhodné znižovať výrobu elektriny zo stabilného zdroja. Dnes si to uvedomujú aj v Nemecku.

Nemecký kancelár Friedrich Merz na nedávnom jadrovom samite v Paríži oznámil, že odchod Nemecka od jadra bol chybný. Rovnaký názor zastáva aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej sme sa stali závislí od dovozu fosílneho plynu.

„Znovuoživenie odpojených jadrových elektrární teda nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V zmysle európskych štandardov však nie je možné odstavenú jadrovú elektráreň znova uviesť do prevádzky,“ poukázal v rozhovore pre HN Jakub Kintler, ktorý je prorektorom Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Dnes v Európe pozorujeme, že záujem o jadro narastá a do nových projektov sa púšťajú viaceré krajiny. Podľa Kintlera však môže atómový segment pribrzdiť nedostatok kvalifikovaného personálu.

Na Slovensku sa pripravuje výstavba výskumnej atómky aj reálneho zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Jadrová energetika bude jednou z tém aj na HN konferencii Trendy slovenského biznisu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nedávno povedala, že odklon Európy od jadra bol strategická chyba. Kvôli tomu sme sa podľa nej stali závislí od dovozu fosílneho plynu. Vnímate, že v Európe sa opäť do popredia dostáva jadrová energetika?

V článku sa ešte dočítate:

    • Aká je budúcnosť jadrovej energie v Európe a na Slovensku.
    • Prečo nektorí Rakúšania a Nemci vnímajú jadro negatívne.
    • Aké príležitosti dáva rozvoj jadra pre slovenských študentov.
    • Ako vzdelávacie inštitúcie riešia nedostatok jadrových odborníkov. 

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus
















Музыкальные новости




























Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса