Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Bosnian
Май
2021

Kina intenzivira naučnu saradnju sa Srbijom

0
Kina intenzivira naučnu saradnju sa Srbijom

„Bilo je za očekivati da će Kina nakon uspostavljanja i održavanja velikog uticaja u ekonomskoj, političkoj i medijskoj sferi, početi polako da gradi prisustvo i u drugim oblastima, uključujući nauku i kulturu“, kaže za RSE Aleksandra Stanković iz Instituta za evropske poslove.

Tako ona komentariše najave iz Vlade Srbije da je formirana laboratorija „Jedan pojas - jedan put“.

Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Vlade Srbije saopštilo je, naime, da je formirana zajednička kinesko-srpska laboratorija za prirodne proizvode i otkriće novih lekova, što je, kako se navodi u saopštenju, od izuzetnog značaja za Srbiju i balkanski region i "veliki korak u jačanju saradnje NR Kine i Srbije".

Kako je objašnjeno laboratoriju „Jedan pojas - jedan put“ šangajskog instituta Materia Medica i Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ iz Beograda, predvodiće predstavnici Kine i Srbije.

"Koncept osnivanja zajedničke laboratorije objedinjuje istraživačke kapacitete za razvoj primene prirodnih proizvoda u različitim sferama, pre svega u pronalaženju novih lekova i medicinskih proizvoda koji su zasnovani na prirodnim resursima, uz očuvanje biološke raznovrsnosti i obezbeđenje održivog razvoja", navodi se u saopštenju Vlade Srbije od 22. maja.

Dodaje se da će se pored optimalnog korišćenja naučnoistraživačkih kadrova, radom laboratorije obezbediti i unapređenje istraživačke infrastrukture.

Aleksandra Stanković iz nevladine organizacije Institut za evropske poslove kaže da Kina Srbiju vidi kao svoje uporište u Evropi.

„Svesna je uticaja koji je već postigla, ali takođe igra i veoma pametno tako da je svesna da je neophodno taj uticaj održavati kroz sve pore društva. Meka moć Kine pojačala se u poslednje dve godine, a naročito tokom pandemije, tako da je napravljena izvrsna procena da je upravo sada pravi momenat da se ta moć dodatno učvrsti“, navodi Stanković.

Kako je objasnila, Kina na ovaj način ojačava ne samo veze sa Srbijom već preko nje i spone sa Evropom i Mediteranom.

Ona podseća da je Kina iniciranjem projekta „Pojas i put“ i uključivanjem Srbije u ovaj projekat jasno naznačila da je zainteresovana za proširenje saradnje sa Srbijom u svim oblastima. Navodi da je to potvrđeno i potpisivanjem sveobuhvatnog strateškog partnerstva 2016. kojim je Kina ucrtala Srbiju na svoju mapu partnera u svetu.

Srbija je deo kineske državne inicijative "Pojas i put" sa zemljama Centralne i Istočne Evrope (17 + 1) za ponovno otvaranje zapadnih trgovinskih kanala koji slede drevni Put svile kako bi Kina napajala svoju privredu. Tokom posete kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu u junu 2016. tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić i Đinping potpisali su 22 sporazuma o saradnji dve zemlje, među kojima i zajedničku izjavu o uspostavljanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva.

Dobit ili opasnost?

Naučni novinar iz Srbije Slobodan Bubnjević kaže da naučna saradnja već dugo postoji i da je na državnom nivou kroz Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja uspostavljena platforma koja je obezbedila komunikaciju između naučnika u Srbiji i Kini.

„Tu vrstu partnerstva na tom nivou ostvaruju i druge evropske zemlje otprilike u sličnom obimu. Čak SAD imaju i veću saradnju. To je nešto što je ustaljeno i prirodno u nauci u svetu“, kaže Bubnjević.

On smatra da Srbija ne može da izgubi kroz partnerstvo sa Kinom u nauci, navodeći da je ta zemlja u ovoj oblasti ostvarila impresivan napredak.

„Partnerstvo koje je ovim sporazumom uspostavljeno će sigurno koristiti našim istraživačima. Ne treba imati previše bojazni da će to izazvati bilo kakvu kinesku dominaciju ili političke efekte iako bez ikakve sumnje takva motivacija na duže staze postoji“, kaže Bubnjević o sporazumu instituta Materia Medica i „Siniša Stanković“.

Dodaje da je možda malo drugačija kultura nauke koju neguje Kina i da je ona za nijansu manje transparentna od one u Evropi.

On, međutim, kaže da se nauka ne tretira isto kao biznis ili vojna industrija gde je potreban veći oprez.

I Aleksandra Stanković iz Instituta za evropske poslove kaže da je uspostavljanje veza između fakulteta i naučnih instituta u Srbiji i Kini generalno dobra inicijativa koja će domaćim studentima i naučnicima dati širi izbor za usavršavanje i razmenu iskustava.

„Međutim, veće je pitanje politička pozadina ojačavanja kulturnog i naučnog uticaja Kine u Srbiji“, dodaje ona.

Šta je Materia Medica?

Upravo je kineska laboratorija Materia Medica bila u centru pažnje američkih vlasti u decembru 2019. godine, kada je mičigenski Van Andel istraživački institut (the Van Andel Research Institute), koji sprovodi biomedicinska istraživanja, objavio da će platiti 5,5 miliona dolara kaznu jer američkoj vladi nije otkrio da su dva njegova istraživača finansirana iz kineskih državnih grantova.

Kako je prenela agencija Rojters (Reuters) institut je u saopštenju naveo da su dvojica istraživača podnela ostavke. Institut je saopštio da sarađuje sa istragom Ministarstva pravde.

Slučaj protiv instituta bio je najnoviji razvoj u široj akciji SAD usled zabrinutosti zbog široko rasprostranjenog špijuniranja i krađe intelektualne svojine od strane kineske vlade.

Jedan od dva istraživača bio je glavni istraživač Centra za otkrivanje lekova, strateške saradnje između Van Andelovog instituta i Šangajskog instituta Materia Medica.

Šangajski institut Materia Media, kako se navodi na sajtu te državne institucije, ima najdužu istoriju kao sveobuhvatna istraživačka institucija za otkrivanje lekova u Kini. Kako se dodaje, institut je razvio i komercijalizovao preko 100 novih lekova u poslednjih 80 godina.

Prioriteti istraživanja dati su, navodi se, za lečenje glavnih bolesti, poput karcinoma, kardio-cerebrovaskularnih bolesti, neuropsihijatrijskih bolesti, metaboličkih bolesti, autoimunih bolesti i zaraznih bolesti. Institut takođe obraća pažnju na razvoj savremene tradicionalne kineske medicine.

SAD povećava oprez zbog Kine

Američka komisija za nacionalnu bezbednost preporučila je u martu američkim univerzitetima da preduzmu korake i spreče da kineska vojska ukrade osetljivu tehnologiju, što je znak sve veće zabrinutosti zbog bezbednosti akademskih istraživanja, preneo je Rojters.

Sveže preporuke došle su dok Sjedinjene Države podstiču krivično gonjenje najmanje pet kineskih istraživača uhapšenih prošle godine u raznim gradovima širom Sjedinjenih Država pod optužbom za prevaru sa vizama zbog neotkrivanja veza sa kineskom vojskom.

Kina je negirala navode da je pokušala da ukrade američka istraživanja, navodi se u izveštaju Rojtersa.

Preporuke Američke komisije za nacionalnu bezbednost zahtevaju i više otkrivanja o finansiranju istraživanja i partnerstvima na univerzitetima.

'Bliže Kini, dalje od EU'

Aleksandra Stanković iz Instituta za evropske poslove naglašava da je važno da Vlada Srbije bude transparentna u svojim dogovorima sa kineskim istraživačkim institutima, a da pozornost medija i civilnog sektora mora biti na zavidnom nivou.

„Samim ulaskom na naučno tržište Kina jača svoj uticaj i osnaživanje meke moći. Kada to dodamo na već veliki uticaj koji ima u ekonomskoj i političkoj sferi, ovo samo po sebi za Srbiju ne može biti dobro jer dalje približavanje Kini vodi udaljavanju Srbije od Evropske unije“, ocenjuje Stanković.

Što se tiče bezbednosti akademskih istraživanja, naša sagovornica kaže da u ovom momentu ne može da se prejudicira da li će se u „Srbiji dešavati ono što se dešavalo 2019. godine u SAD kada je isplivala zabrinutost zbog rasprostranjenog špijuniranja i krađe intelektualne svojine od strane kineske vlade“.

„Ali ako imamo u vidu netransparentnost drugih vidova saradnje Srbije i Kine, posebno infrastrukturnih projekata i kupovine oružja, kao i potpuno odsustvo političke volje da se kineski uticaj ograniči, a njihova delovanja u Srbiji stave u okvir zakonske regulative, možemo očekivati ovakve ishode koji za razliku od SAD u Srbiji neće naići na oponiranje vladajuće garniture“, ocenila je Stanković.

Saradnja naučnika iz Srbije i Kine

U okviru realizacije programa naučno-tehnološke saradnje između Srbije i Kine, delegacija kineskog Instituta Materia Medica iz Pekinga posetila je 2018. godine Prirodno-matematički fakultet u Srbiji, kako bi se upoznala sa naučno-istraživačkim kapacitetima te ustanove.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je u oktobru 2020. godine na na Puđijang Inovacionom forumu koji se održavao u Šangaju da saradnja Srbije i Kine pokazuje kako zemlje različite veličine i ekonomske snage mogu "savršeno sarađivati na uzajamno koristan način".

„Naučno-tehnološka i inovaciona razmena Srbije i Kine pokazuje kako zemlje različite veličine i ekonomske snage mogu savršeno sarađivati na uzajamno koristan način, istovremeno podržavajući globalnu digitalnu integraciju i podstičući prekograničnu saradnju“, rekla je ona tada.

Puđijang Inovacioni forum jedan je od najznačajnijih skupova globalnih dostignuća u oblasti inovacija i tehnološkog razvoja, a u organizaciji Ministarstva nauke i tehnologije Kine i Vlade grada Šangaja, saopšteno je tada iz Vlade Srbije.

U septembru 2018. godine delegacija kineske provincije Šandung razgovarala je u Beogradu s predstavnicima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja o jačanju saradnje sa Srbijom u oblasti nauke i tehnologija.

U oktobru 2019. godine predstavnici Vlade Srbije, naučnih institucija i kompanija su na konferenciji Kine i 17 zemalja Centralne i Istočne Evrope potpisali 12 sporazum o saradnji sa Kinom u oblasti inovacija.

U martu 2021. godine kabinet ministra bez portfelja za inovacije i tehnološki razvoj raspisao je tender za izradu prostornog plana područja posebne namene za projekat Srpsko-kineskog naučno-industrijskog parka u Beogradu.

“To će biti najmoderniji industrijsko-tehnološki park u ovom delu Evrope i siguran sam da će lideri inovacija, novih industrija i naprednih tehnologija iz Kine i Evrope biti u tom parku“, izjavio je najavljujući taj projekat 2019. godine ministar za inovacije i tehnološki razvoj Srbije Nenad Popović.

Pandemija otvorila vrata kineskoj medicini u Srbiji

Zvaničnici u Srbiji od početka pandemije prikazuju Kinu kao jednog od najvažnijih partnera u borbi protiv korona virusa. U aprilu 2020. godine u okviru Poliklinike Kliničkog centra Srbije u Beogradu otvorena je laboratorija "Vatreno oko" za testiranje na virus korona, koja je izgrađena kao donacija Pekinškog instituta za genetska istraživanja (BGI).

Iste godine je u Nišu na jugu Srbije otvorena druga laboratorija, kao donacija BGI-a i kineske kompanije "Ziđin".

Premijerka je prilikom otvaranja beogradske laboratorije rekla novinarima da će ona omogućiti Srbiji da brzo počne sa testiranjem na antitela i otpornost populacije u Srbiji na bolest COVID-19.

Po završetku pandemije, kazala je Brnabić, Srbija će “imati najsavremeniju laboratoriju u ovom delu Evrope”.

Ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo zahvalila se na događaju srpskim zvaničnicima na poverenju koje imaju u kineske kompanije i tehnologiju.

Tim od šest lekara iz Kine 21. marta 2020. godine stigao je u Beograd avionom kojim je iz Pekinga transportovana prva tura medicinske pomoći za Srbiju, dok su u naredna dva dana stigla još dva aviona sa kineskim medicinskim materijalom, respiratorima, lekovima, zaštitnim maskama i rukavicama.

Najviši državni zvaničnici, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, na beogradskom aerodromu “Nikola Tesla” sačekali su avione iz Kine.

Na to je reagovao švedski diplomata i kopredsedavajući Evropskog saveta za spoljne odnose Karl Bilt koji je za RSE izjavio da Evropa primećuje zaokret ka Kini u srpskoj politici.

Srbija je u međuvremenu i najveći broj vakcina kupila upravo od Kine. Najavljeno je i da će se u Srbiji izgraditi fabrika za proizvodnju kineske Sinofarm vakcine.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



В Парке Горького вновь пройдет Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»

Фестивальный праздник «Музыка моего города» в Улан-Удэ включил в программу спектакль Театра кукол «Ульгэр»: Россия и Культура, Праздник и Дети

Страдания юного Аюша Булчун

Азербайджанский мигрант возмутился из-за того, что в Калининграде суд назначил 4,5 года лишения свободы за убийство в ДТП школьницы. Видео


Показ Academy Kaurtseva Fashion Day III 24

СЛД «Чита» филиала «Забайкальский» ООО «ЛокоТех-Сервис» пополнило экспозицию выставки «БАМ: наследие для будущего»

Туристов из каких российских городов больше всего любят в Турции и Египте: россиянка поняла, каких русских там больше всего ждут

Страдания юного Аюша Булчун


Citadel CEO Ken Griffin says the anti-Israel college campus protests are just 'performative art'

Ange Postecoglou in spectacular touchline bust-up with fan before slamming ‘fragile’ Tottenham after Man City loss

'Survivor' Contestant Kenzie Petty Announces She's Pregnant, Expecting First Child with Husband Jackson

MTA reveals new electric buses, charging stations in Queens


Завершен очередной этап строительства моста в Мнёвниках

Краски севера V

Вышло обновление системы расширенной аналитики «Дельта BI»

В Парке Горького вновь пройдет Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»


Here's every World of Warcraft expansion in order of release

RPG Battle of Souls доступна в Google Play 2 стран

Сегодня выходит Braid: Anniversary Edition на PC, консоли и смартфоны

Google looks intent on breaking the business of the internet, and AI won't fix it



Кандидат в депутаты Шаламов Руслан награжден медалью

Разделение изотопа

В Парке Горького вновь пройдет Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»

Актер из «Папиных дочек» пропал в Москве




Майское тепло и дожди: синоптик Ильин рассказал о погоде в Москве на следующей неделе

В мире могут закрыть поставки из Китая. «Святой Ленин» на встрече В.В. Путина и Си Цзиньпина повышает качество жизни народам России, Китая, всего мира.

Сергей Собянин рассказал о развитии района Зябликово

Азербайджанский мигрант возмутился из-за того, что в Калининграде суд назначил 4,5 года лишения свободы за убийство в ДТП школьницы. Видео


Более 800 договоров заключили благодаря инвесткарте Подмосковья

Синоптик Ильин: в выходные в Москве будет солнечно и тепло

Новак: около 12 тыс. предприятий среднего и крупного бизнеса РФ получат поддержку

Универсальную систему имущественных торгов обсудили на форуме «Госзаказ»


Свёнтек высказалась об акции протеста экоактивистов, выбежавших на корты Рима

Свищёв: МОК и ITF не будут реагировать на призывы наказать Хачанова

Теннисист Медведев может потерять свое место в рейтинге ATP

Теннисист Медведев может спуститься на пятое место в ATP после "Мастерса" в Риме


В Подмосковье состоится парусный турнир Tenzor International Cup 2024

Эксперты предрекли скачок спроса на малогабаритное жилье из-за запрета на него

Специалист Чемоданова: переработки могут привести к эмоциональному выгоранию

Глава Солнечногорска встретился с жителями деревни Дубинино


Музыкальные новости

Моцарт на балалайке и не только: топ-10 необычных концертов и музыкальных событий «Ночи в музее»-2024 в Москве

Совместная Песня со Звездой.

Рассылка Песни или Музыки на все Радиостанции России, СНГ и Мира, а также по всем СМИ России.

Тагильский художник Александр Иванов создал металлическую скульптуру Булата Окуджавы в честь 100-летия поэта   



Актер из «Папиных дочек» пропал в Москве

Разделение изотопа

Азербайджанский мигрант возмутился из-за того, что в Калининграде суд назначил 4,5 года лишения свободы за убийство в ДТП школьницы. Видео

В Парке Горького вновь пройдет Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»


Чемпионат России по футболу для людей с ограниченными возможностями начался в Дзержинске

РБК: иск Генпрокуратуры об изъятии акций КСПЗ у частных владельцев удовлетворили

Подмосковные спортсменки одержали победы в Международном турнире по ММА

В ЦСКА рассказали о тяжести травмы голкипера Владислава Торопа


Азербайджанский мигрант возмутился из-за того, что в Калининграде суд назначил 4,5 года лишения свободы за убийство в ДТП школьницы. Видео

Ярославское шоссе стало лидером сезонного спроса на спортивные площадки в коттеджных комплексах

16-летнюю Volvo продали за рекордный срок

СМИ: Отдел полиции в Москве окружили из-за сбежавшей из дома чеченской девушки


Экспорт сельхозпродукции в Китай будет наращивать Россия

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге об изменениях в налоговом и бюджетном законодательстве России

В этот день ровно 30 лет назад будущий президент Российской Федерации был гидом будущего короля Великобритании в экскурсии по Ленинграду

Политолог Пшеничников: визит Путина в Китай укрепил союз Москвы и Пекина





Турнир по шашкам пройдет в центрах московского долголетия

Кладезь полезных свойств: Кутушов рассказал о пользе шлемника байкальского

В форуме «Здоровье нации – основа процветания России» примут участие ведущие эксперты научно-исследовательских институтов Минздрава России.

«Швабе» представляет устройство для реанимации новорожденных на «ГОСЗАКАЗ»


ABC: Зеленский недоволен результатами визита Блинкена в Киев


Бег — один из самых популярных видов спорта у россиян

В Москве пройдет заплыв «Кубок Чемпионов» от организаторов Swimcup. В старте, который пройдет в гребном канале «Москва», примут участие более 1000 пловцов

Футболисты «Локомотива» – в расширенном составе сборной России на июньский сбор

Инсайдер Карпов: "Спартак" выкупил Станковича у "Ференцвароша" за €200 тыс


Минск поддерживает Баку: планы по строительству агрогородка в Карабахе – ОБНОВЛЕНО

Шесть городов Белоруссии и Азербайджана стали побратимами



Собянин рассказал о благоустройстве у станции метро «Университет Дружбы Народов»

Сергей Собянин рассказал о развитии района Зябликово

Собянин рассказал об уникальных составах, которые поедут по БКЛ в эти выходные

Собянин рассказал о мерах поддержки предпринимательства в Москве


СберСтрахование объединила защиту от кибератак и экорисков в одном полисе

Сергей Собянин. Главное за день

Северо-Западный банк СберСтрахование объединила защиту от кибератак и экорисков в одном полисе

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о энергоэффективной постройке жилья в России


Акция "Тайна выцветших строк", ко Дню славянской письменности

Врач рассказал, к чему могут привести прогулки по полю весной в Подмосковье

Москва предоставит 24 некоммерческим организациям бесплатные помещения

«Ъ»: четырем бойцам ЧВК ЕНОТ грозит 17 лет за преступления в составе ОПГ


В Архангельской области выбрали общественные территории для благоустройства в приоритетном порядке в 2025 году

Архангельский «Ледокол» вышел в четвертьфинал Ночной хоккейной лиги

У работодателей Архангельской области и НАО началась "вахтовая лихорадка"

АО «Транснефть-Север» оказало помощь в ликвидации пожара в поселке Приводино Архангельской области


Фестиваль «Музыка моего города» в Бурятии украсил Театр кукол «Ульгэр»: Россия и Культура, Праздник и Дети

В Бурятии прошла Байкальская театральная школа прошла - Россия, Культура и Дети

Россия, Культура, Победа: Буряад театр готовит спектакль о Халхин-Голе

Россия, Культура и Дети: детский конкурс эмблемы обьявил Театр кукол в Улан-Удэ


Microsoft начала «веерные» отключения российских корпоративных клиентов

Путин: политика ряда стран против российских спортсменов несправедлива

Синоптик Ильин: в выходные в Москве будет солнечно и тепло

Кинофестиваль «Новое движение» откроет фантастическая драма «Пришелец»












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Стало известно, при каком условии Медведев может опуститься на 5-е место рейтинга ATP






Школьникам рассказали про Самарское знамя

Встреча администрации с жителями прошла в Старых Химках

Лето придет только в снах: такой нестабильной погоды еще не было

Нижегородцам угрожает мышиная лихорадка