Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Bosnian
Октябрь
2022

Bugarski savezi i klubovi - ili promjena imena ili brisanje

0
Bugarski savezi i klubovi - ili promjena imena ili brisanje

Makedonske vlasti žele da se promijene nazivi bugarskih saveza i klubova dati po kontroverznim istorijskim ličnostima. Prijedlog vodeće opozicione stranke podržava i glavna vladajuća partija.

Bugarska udruženja u Sjevernoj Makedoniji "Ivan(Vančo) Mihailov" i "Car Boris Treći" i istoimeni klubovi imaće rok od tri meseca da promijene naziv ili će biti izbrisani iz Centralnog registra, prijedlog je zakonskih izmjena koje su se našle pred poslanicima.

Udruženje "Car Ferdinand", koje treba da bude osnovano u Bogdancima, možda neće dobiti saglasnost za to ako budu usvojene izmjene koje predlaže ova opoziciona stranka.

Prijedlog je podnijela glavna opoziciona stranka VMRO-DPMNE, kroz izmjene i dopune Zakona o udruženjima.

VMRO-DPMNE je najavila prijedlog za izmjene Zakona o udruženjima 7. oktobra, na dan kada je u Ohridu otvoren bugarski kulturni klub "Car Boris Treći".

Boris Treći je bio na čelu Bugarske tokom Drugog svjetskog rata, kada je kao saveznik nacističke Njemačke zauzeo veliki dio teritorije Makedonije.

Bugarske vlasti se, međutim, protive upotrebi izraza "bugarski fašistički okupator", jer bugarski istoričari smatraju da treba govoriti o aneksiji, a ne o okupaciji Makedonije. Vlada koja je bila u Bugarskoj do 1944. godine nije opisana kao fašistička, već kao "autoritarni režim pod uticajem fašističkih ideja".

Razlozi vladajuće partije

Iz vladajućeg Saveza socijaldemokrata Makedonije (SDSM) slažu se da Zakon o udruženjima i fondacijama treba revidirati jer je star već deset godina.

"Apsolutno podržavamo pravo na slobodu udruživanja, ali moramo se zauzeti i za vrijednosti na kojima počiva naša država, a to su antifašističke vrijednosti, tako da ćemo podržati svaki prijedlog koji je u tom smjeru", rekla je zastupnica SDSM-a Sanela Škrijelj u Skupštini u ponedjeljak, 17. oktobra.

Ranije je premijer Dimitar Kovačevski jasno pozvao zastupnike vladajuće koalicije da podrže promjene koje će spriječiti poplavu bugarskih klubova sa spornim imenima.

Distanciranje od fašizma, nacizma i nacionalsocijalizma, osim za udruženja, predlaže se i za političke stranke. Zastupnici SDSM-a Jovan Mitreski i Sonja Mirakovska predali su u ponedjeljak Skupštini Prijedlog izmjena Zakona o političkim strankama, kako bi se "povećala transparentnost i distanca od fašizma, nacizma i nacionalsocijalizma".

To bi trebalo vrijediti i za postojeće i za stranke koje se budu osnivale ubuduće.

Šta predlaže VMRO-DPMNE?

Prijedlog VMRO-DPMNE je da se zabrani osnivanje organizacija koje su usmjerene na nasilno rušenje ustavnog poretka zemlje i koje podstiču i pozivaju na vojnu agresiju i raspirivanje nacionalne, rasne, vjerske mržnje ili druge nesnošljivosti, mržnje, genocida, istrebljenja, propagiranje ili podupiranje, poticanje i odobravanje fašizma, nacizma, nacionalsocijalizma i Trećeg rajha, poduzimanje aktivnosti u vezi s terorizmom, poduzimanje aktivnosti koje su protivne Ustavu ili zakonu te poduzimanje radnji kojima se krše slobode i prava drugih osoba.

Zakon će se donositi po skraćenoj proceduri, jer se nije radilo o zakonu koji je složen i nije obiman.

Izmjenama je propisano da organizacije i udruženja ne smiju nositi naziv, pseudonim, kraticu, nadimak osoba koje se po bilo kojoj osnovi povezuju s rasnom, vjerskom, nacionalnom, etničkom i drugom netrpeljivošću, netolerancijom, mržnjom, genocidom, ekstremizmom, širenjem ili podržavanjem fašizma, nacizma, nacionalsocijalizma i Trećeg rajha.

Ako neko udruženje želi nositi ime istorijske ličnosti mora dobiti saglasnost Ministarstva pravosuđa.

Ukoliko ove izmjene budu usvojene, organizacije i udruženja moraće u roku od tri mjeseca uskladiti svoje nazive i nazive s ovim zakonom, a ukoliko to ne učine, biće izbrisane iz Centralnog registra Sjeverne Makedonije.

Bugarske vlasti prate

Bugarska udruženja u zemlji osnivaju makedonski građani, ali se rasprava o novom zakonu prati se i u Bugarskoj.

Dopredsjedavajući mješovite makedonsko-bugarske komisije za istorijska pitanja Angel Dimitrov je za bugarske medije 16. oktobra rekao kako je apsurdno da se grupi ljudi - građanima vlastite zemlje, zabranjuje da imaju drugačiji nacionalni identitet i osjećanja, bez obzira što taj identitet istorijski potvrditi i dokazati.

"Začuđen sam jednim nevjerovatnim paradoksom: ako se ime Ivana Mihailova smatra nezakonitim i uvredljivim za nacionalne osjećaje, onda bi trebali zabraniti i stranku VMRO, jer je na čelu te organizacije bio Ivan Mihailov", smatra Dimitrov.

Makedonski ministar vanjskih poslova Bujar Osmani tada je poručio Dimitrovu da se bavi samo istorijom, a ne politikom, na šta je Dimitrov, između ostalog, rekao da se makedonska država ne ponaša kao zemlja kandidat za Evropsku uniju (EU).

Uništena tabla i zapaljena vrata na klubu

Pet dana nakon otvaranja Kulturnog kluba "Car Boris Treći" uništena je ploča s imenom iznad ulaznih vrata kluba koji se nalazi u trgovačkom centru Amam u Ohridu.

Udruženje koje stoji iza ovog kluba osnovano je prošle godine u novembru, a sada su otvorili klub u centru Ohrida, grada udaljenog 160 kilometara od glavnog grada Sjeverne Makedonije. U maloj trgovini u kojoj se nalazi klub su knjige, fotografije igrača članova VMRO-a, ikone, fudbalski rekviziti.

Tu su na zidu je veliki portret Ferdinanda I, koji je vladao od kraja 19. vijeka do kraja Prvog svjetskog rata i proglašen je bugarskim carem. Takođe, na zidu je i portret cara Borisa Trećeg, koji je vladao do 1943. godine, i njegovog sina Simeona Saksoburškog, koji je još živ i bio je premijer Bugarske.

Otvaranje kluba izazvalo je proteste i reakcije u javnosti. Stotinjak građana prisustvovalo je protestu koji je organizovala stranka Ljevica uz podršku VMRO-DPMNE.

Otvaranje kluba s imenom bugarskog cara koji je tokom Drugog svjetskog rata bio na strani nacističke Njemačke i fašističke Italije osudile su političke stranke, državni zvaničnici i jevrejska zajednica.

Na reakcije je naišlo i otvaranje prvog bugarskog kulturnog kluba "Vančo Mihailov" u Bitoli 16. aprila ove godine, kojem je prisustvovao i tadašnji bugarski državni vrh. Mihailov, rodom iz Štipa, bio je fašistički kolaboracionista u Drugom svjetskom ratu i tvrdio je da su Makedonci Bugari.

Trećeg juna ove godine zapaljena je kapija kluba u Bitoli. Za to je optužen pjevač Lambe Alabakoski. Njemu je 27. septembra izrečena uslovna kazna zatvora od šest mjeseci koja se neće izvršiti ako u sljedeće dvije godine ne počini novo krivično djelo.

U Sjevernoj Makedoniji ne postoji zakon koji zabranjuje da neko udruženje nosi ime kontroverzne osobe. Tako je u pripremi zakona formirano državno savjetodavno tijelo koje će dati mišljenje o korištenju imena neke istorijske i druge poznate osobe u nazivu udruženja i drugog pravnog lica.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Новак Джокович

Кто транслирует бой Табило против Джоковича на турнире Rome Masters 1000?






Валиева будет исполнять несколько ролей в шоу Навки

Дочь Куклачева рассказала об улучшении состояния артиста

В 7 корпусах подмосковного ЖК «Прибрежный Парк» начали монтаж инженерных систем

Крупный московский вуз закрыли на карантин из-за кори