Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Bosnian
Октябрь
2022

Međunarodni inspektori će istražiti navode o "prljavoj bombi"

0
Međunarodni inspektori će istražiti navode o

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je najavila da će njeni inspektori ove sedmice tražiti dokaze o navodnoj proizvodnji "prljave bombe" u Ukrajini.

Iz te organizacije koja djeluje u oviru Ujedinjenih nacija su saopštili da će izvršiti nezavisnu verifikaciju ruskih navoda o proizvodnji "prljave bombe" na dvije ukrajinske lokacije, kazao je generalni direktor IAEA Rafael Grossi.

Tome je prethodio pismeni zahtjev Ukrajine da se pošalju timovi inspektora, nakon što je Rusija optužila Ukrajinu da priprema takvo oružje, te da je taj proces navodno u završnoj fazi, rekao je Grossi.

"Prljava bomba" je mješavina eksploziva i radioaktivnog praha ili kuglica, a kada se aktivira, eksplozija raznosi radioaktivni materijal u okolno područje.

Kijev i njegovi zapadni saveznici su odlučno odbacili optužbe Rusije i ustvrdili da je ona pokrenula tvrdnje o prljavoj bombi jer možda planira da upotrijebi to oružje i za to okrivi Ukrajinu.

To bi Moskvi pružilo opravdanje za upotrebu konvencionalnog nuklearnog oružja.

Grossi je rekao da će inspektori raditi na otkrivanju preusmjeravanja nuklearnog materijala koji podliježe mjerama zaštite, i bilo kakve neprijavljene proizvodnje ili obrade nuklearnog materijala na ukrajinskim lokacijama.

Iz IAEA nisu otkrili imena lokacija, ali su naveli da je jedna od njih pregledana prije mjesec dana i da tamo nisu pronađene neprijavljene nuklearne aktivnosti ili materijali.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Потапова проиграла Остапенко во втором круге турнира WTA 1000






Начало мая в европейской части РФ стало самым холодным за всю историю

Курс доллара на Мосбирже растет до 92,39 рубля, юань торгуется по 12,69 рубля

Работодатели назвали лучшее время для поиска сотрудников

«Утопить в нечистотах!» Маньяк «Златоустовский паук» появился спустя 16 лет