Šef Kancelarije NATO u Beogradu kaže da je situacija na Kosovu i dalje osetljiva
On je rekao da je za stabilnost u regionu neophodno da sve strane biraju diplomatiju umesto nasilja i da"dugoročni mir iziskuje političko rešenje".
"Zato NATO nastavlja da snažno podržava dijalog Beograda i Prištine pod okriljem EU kao jedini okvir za rešavanje otvorenih političkih pitanja", rekao je Romano za Insajder 23. novembra.
Šef Kancelarije NATO-a naglasio je da je "od ključne važnosti da Beograd i Priština pristupaju razgovorima u dobroj veri kako bi dijalog napredovao za dobrobit svih".
"Već duže od dve decenije, Kfor održava sigurno i bezbedno okruženje i slobodu kretanja za sve ljude koji žive na Kosovu, shodno našem mandatu UN. Decenije teško stečenog mira ne smeju biti ugrožene. NATO ostaje posvećen svojoj misiji Kfor", kazao je Romano.
Prema njegovim rečima, nakon prošlogodišnjih nasilnih događaja na severu Kosova, rasporedili su oko 1.000 dodatnih snaga na Kosovu, što je omogućilo Kforu da utrostruči broj patrola i učetvorostruči svoje prisustvo na severu Kosova.
"Ovo je najveće pojačanje naše misije u protekloj deceniji", kazao je šef Kancelarije NATO u Beogradu.
Više od 90 pripadnika Kfora je 29. maja prošle godine teže i lakše povređeno u nemirima ispred opštine Zvečan na severu. Tom napadu su prethodile tenzije 26. maja, kada su se grupe lokalnih Srba okupile ispred opštinskih zgrada na severu Kosova, protiveći se ulasku novih albanskih gradonačelnika u zgrade opština.
Šef Kancelarije NATO u Beogradu brigadni general Đampjero Romano je na pitanje o odluci Srbije da vrati obavezno služenje vojnog roka rekao da je to suverena odluka koja neće uticati na njihovo partnerstvo.
Dodao je da između osoblja Kfora i pripadnika Vojske Srbije postoji redovna interakcija na različitim nivoima, što, između ostalog, porazumeva izvršenje redovnih sinhronizovanih patrola duž administrativne linije. Takva redovna i transparentna komunikacija, ocenio je, je od ključnog značaja i umnogome doprinosi bezbednosti širom regiona.