Rusija proterala britanskog diplomatu zbog navodnog špijuniranja
Proterivanje diplomate Evdarda Prajora Vilksa (Edward Prior Wilks) označava dalju eskalaciju u zategnutim odnosima Rusije i Velike Britanije, koji odražavaju produbljivanje krize u odnosima između Kremlja i Zapada zbog agresije na Ukrajinu.
U saopštenju koje je objavio FSB, Vilks je identifikovan kao deo "neprijavljenog prisustva obaveštajnih službi" pod okriljem britanske ambasade u Moskvi, preneo je Ruski servis Radija Slobodna Evropa.
FSB je naveo da je Vilks dao lažne informacije kada je podneo zahtev za ulazak u zemlju, što, prema toj ruskoj službi, predstavlja kršenje zakona Rusije.
FSB je dodao da je Vilks bio angažovan u "obaveštajnim i subverzivnim aktivnostima" koje pretnja po nacionalnu bezbednost Rusije.
Diplomati, koji je zamenio jednog od šest britanskih obaveštajaca proteranih iz Rusije u avgustu, oduzeta je akreditacija.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova, u koordinaciji s drugim vladinim službama, naredilo je Vilksu da napusti zemlju u roku od dve nedelje, navodi se u saopštenju.
Tvrdnje Rusije o neprijavljenim obaveštajnim aktivnostima u skladu su s njenim narativom o stranom mešanju i špijunaži, koji se intenzivirao od početka rata u Ukrajini u februaru 2022. i potonjih zapadnih sankcija.
Velika Britanija odbacuje optužbe za špijunažu i optužuje Rusiju da sprovodi agresivnu kontraobaveštajnu taktiku za suzbijanje drugačijih mišljenja i izolaciju stranih misija. Dinamika uzajamnih optužbi tata rezultirala je čestim proterivanjem diplomata.
Optužba da je Vilks dao lažne informacije tokom procesa podnošenja zahteva za vizu pokazuje napore Rusije da kontroliše i prati strane diplomatske aktivnosti unutar svojih granica.