Sevdalinka će biti upisana na listu UNESCO-a
Inicijativa za upis sevadalinke na listu UNESCO-a podnesena je 2016. godine, a Miličević-Šečić je za RSE kazala da je BiH, u međuvremenu, ispunila sve obavezujuće kriterije.
"Ovime sevdalinka postaje dio kulturnog mozaika svijeta, dostojan reprezent kulture naših naroda i bogatstva nematerijalne baštine naše zemlje", kazala je na konferenciji za novinare u Sarajevu.
Istaknula je da će odluka o upisu biti ozvaničena na sesiji Međuvladinog komiteta za nematerijalnu kulturnu baštinu, koja se 4. decembra održava u Paragvaju.
Proces upisivanja sevdalinek na listu UNESCO-a pokrenut je na inicijativu Udruženja muzičkih umjetnika iz Tuzle, a stručnu podršku za izradu dokumenta za nominaciju dala je akademska zajednica.
Tamara Karača-Beljak, profesorica na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, kazala je na konferenciji za novinare da je upis sevdalinke "otvorio vrata i pokazao kako se može raditi".
"Beskrajno smo radosni zbog toga, a ovo je pokazalo da na Reprezentativu listu UNESCO-a mogu doći i neki drugi oblici tradicijske muzike Bosne i Hercegovine", rekla je Karača Beljak.
Na listi svjetske nematerijalne baštine BiH do sada ima pet upisanih dobara, a to su uzgoj konja Lipicanera, Konjičko drvorezbarstvo, branje trave ive na Ozrenu, kosidba na Kupresu i Zmijanjski vez.