Srbija pokušava da zaustavi pomoć Kosova albanskim poljoprivrednicima u Preševskoj dolini, tvrdi Bisljimi
"Vlada Republike Kosovo najoštrije osuđuje napore srpskih vlasti da zaustave donaciju namenjenu subvencionisanju albanskih poljoprivrednika u Preševu, Bujanovcu i Medveđi", naveo je Bisljimi na Fejsbuku 10. decembra.
Prethodno su predstavnici Albanaca iz Preševske doline saopštili da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Srbije pozvalo na poništenje konkursa za subvencionisanje poljoprivrednih useva iz fonda Vlade Kosova.
Vlada Kosova izdvojila je milion evra za subvencije u sektoru poljoprivrede za Albance u Preševu, Bujanovcu i Medveđi za 2024. godinu, izjavila je u oktobru gradonačelnica Preševa Ardita Sinani.
Bisljimi je rekao da je cilj donacije Vlade Kosova poboljšanje života albanske zajednice i podršku ekonomskom razvoju u Preševskoj dolini, znajući da su "opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa i dalje među najnerazvijenijim opštinama u Srbiji, među najsiromašnijim sa visokom nezaposlenošću, posebno među mladima".
Albanski nacionalni savet raspisao je javni poziv za poljoprivrednike 26. oktobra 2024. godine i od tada je primio preko 1.178 prijava, navodi Bisljimi.
"Tačno 10. decembra, na Međunarodni dan ljudskih prava, Albancima u Preševu, Bujanovcu i Medveđi uskraćena je mogućnost pomoći Republike Kosovo", rekao je Bisljimi.
On je rekao da Srbija nema pravo da koči podršku Kosova Albancima u Preševskoj dolini i pozvao međunarodnu zajednicu da reaguje i "deluje u zaštitu prava Albanaca u Preševskoj dolini".
Predsednik Albanskog nacionalnog saveta (ANC) u Preševskoj dolini Nevzad Lutfiu rekao je 10. decembra da je Ministarstvo Srbije zatražilo od ANC-a da poništi konkurs.
"Predmetno ministarstvo traži da se konkurs poništi (odluka Nacionalnog saveta za državnu upravu stavi van snage), ako mi ne ukinemo ovu odluku onda će Ministarstvo to učiniti samo, pod izgovorom da je odluka nezakonita", navodi se u odgovoru Ministarstva, napisao je na Fejsbuku.
Lufti je insistirao da Savet neće ukinuti konkurs, te poručio Ministarstvu da će "nakon konsultacija sa Vladom Kosova biti obavešteni o narednim koracima" Saveta.
Sinani je rekla da ona, kao gradonačelnica Preševa, najoštrije osuđuje "ovaj diskriminatorni čin" i izrazila podršku Albanskom nacionalnom savetu i svim albanskim institucijama "koje rade na zaštiti interesa našeg stanovništva".
Albanci koji žive u južnim srpskim opštinama Preševo, Medveđa i Bujanovac – poznatim pod zajedničkim imenom Preševska dolina – često se žale na diskriminatorsku praksu vlast Srbije, dok su zvaničnici u Vladi Kosova ponovili ove optužbe.
Većina Albanaca koji žive u opštinama na jugu Srbije – Preševo, Bujanovac i Medveđa, poznatim kao Preševska dolina – godinama se žali i na pasivizaciju adresa.
Ovo pitanje pomenuto je i u ovogodišnjem Izveštaju o napretku Srbije, koji je izradila EU, kao i u izveštaju Stejt departmenta o ljudskim pravima u Srbiji za 2023. godinu.
Pasivizacija adresa, što podrazumeva brisanje građana sa adresa na kojima su bili registrovani, zakonski je regulisana u Srbiji od 2011. godine.
Na osnovu ovog zakona, policija obavlja tri provere kako bi utvrdila da li stanovnik živi na registrovanoj adresi.
Ako ga ne pronađu na toj adresi, ona se pasivizuje.
Pasivizacija rezultira gubitkom srpskog državljanstva, a samim tim i svih građanskih prava, uključujući pravo glasa, posedovanje imovine, zdravstveno osiguranje, penziju i mogućnost zaposlenja.