Protest protiv rudnika litijuma Rio Tinta ispred Hiltona u Beogradu
Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), grupa ekoloških aktivista ušla je u hotel skandirajući "Nećete kopati" i "Rio Tinto, marš iz Srbije", dok su okupljeni na 15 minuta blokirali saobraćaj u tom delu grada.
Zlatko Kokanović, iz udruženja „Ne damo Jadar“. rekao je da su aktivisti izašli iz hotela nakon što nisu pronašli salu u kojoj se održava prijem.
„Rekao sam da im prenesu poruku da neće ništa raditi u Srbiji“, izjavio je Kokanović.
„Želimo da im kažemo da neće kopati i da za to ne troše svoj novac jer neće imati ko da im ga vrati. Najbolje im je da se povuku na vreme. Sve što se desilo posle januara 2022. je isključivo njihov poslovni rizik koji nas ne zanima jer je projekat tada zaustavljen", rekla je za Ljiljana Bralović, iz Saveza ekoloških organizacija Srbiie (SEOS).
Protest je završen nešto posle 18 časova.
Vlada Srbije "oživela" projekat Jadar
Vlada Srbije ovog leta pravno je oživela plan Rio Tinta za otvaranje rudnika litijuma u dolini Jadra iako je pre dve godine stopirala taj projekat posle pritiska dela javnosti i serije građanskih protesta.
Firma Rio Tinto nosilac je projekta Jadar za rudarenje litijuma i bora kod Loznice na zapadu Srbije, kom se protivi jedan broj građana, ekoloških organizacija i opozicija.
Početkom oktobra Skupština Srbije nije prihvatila predlog opozicije kojim se traži zabrana istraživanja i eksploatacije tih minerala.
Brnabić: Stavili smo tačku na Rio Tinto u Srbiji
„Ispunili smo sve zahteve ekoloških protesta i stavili tačku na Rio Tinto u Srbiji. Ovim je, što se tiče projekta Jadar i Rio Tinta, sve završeno. Gotovo je", rekla je 20. januara 2022. tadašnja premijerka Srbije Ana Brnabić, danas aktuelna predsednica državnog parlamenta.
Tada je saopštila da je Vlada ukinula uredbu i prostorni plan područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade jadarita, kao i da su time poništeni su svi upravni akti koji su vezani za Rio Tinto, dozvole, rešenja i odluke.
Opozicija, deo meštana sela iz doline Jadra i brojne ekološke organizacije poslednjih nekoliko godina tvrde da bi rudarenje litijuma imalo negativne posledice po životnu sredinu, što predstavnici vlasti i Rio Tinto negiraju.
Rio Tinto ranije je saopštio da su, kako je navela ta firma, stručnjaci potvrdili da se projekat Jadar može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine.
Rezerve litijuma u Jadru, koji se globalno koristi u proizvodnji baterija za električne automobile, procenjene su na više od 158 miliona tona. Vlast u Beogradu saopštila je da je rudnik Rio Tinta u području reke Jadar vredan 2,4 milijarde dolara.
Vlada Srbije u Beogradu je 19. jula sa Evropskom unijom potpisala memorandum o sirovinama koji predviđa rudarenje litijuma u Jadru i proizvodnju baterija za vozila.