Ministarka prosvete napustila skup u Nišu nakon upada studenata i skandiranja 'Hoćemo pravdu'
Studenti su uzvikivali "Hoćemo pravdu" i "Studenti ne ćute".
Javna rasprava je trajala manje od pola sata. Zbog zviždanja studenata koji su ušli u salu, ministarka Slavica Đukić Dejanović je rekla da diskusija nema svrhe i pozvala direktore da svoje predloge dostave elektronskom poštom.
Ministarka je otišla ne obrativši se studentima, javila je reporterka RSE.
Studenti su naveli da su ministarki hteli da predoče svoje zahteve, a nakon njenog odlaska napustili su skupštinsku zgradu i vratili su se na svoje fakultete.
Dekanka Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović bila je zajedno sa studentima u zgradi Skupštine grada i izjavila je da vlast treba da sasluša i ispuni zahteve studenata, prenela je Beta.
U Nišu je organizovana prva javna rasprava o nacrtima izmena i dopuna četiri zakona u oblasti obrazovanja - Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Šta je saopštila ministarka Đukić Dejanović?
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović saopštila je da se pojavila u Nišu bez obzira na to što je upozorena da će je dočekati studenti sa transparentima.
Ona tvrdi da su je studenti "fizički napadali, gurali, psovali majku".
"Kada sam im se obratila da se smire i da možemo da razgovaramo, bili su još glasniji i uvredljiviji", navela je Đukić Dejanović u saopštenju.
Ona je ocenila da nije reč o studentima koji žele rešenje zahteva, jer je kako je rekla sve rešeno, "niti se radi o studentima koji žele razgovor, jer i to kategorički odbijaju."
"Dakle, ne radi se o omladini koja za cilj ima stabilizaciju, rešavanje problema i unapređenje uslova života, već o politički podstaknutoj omladini“, ocenila je ministarka prosvete.
Đukić Dejanović je prethodno sa konferencije za medije u Skupštini grada Niša pozvala dekane i rektore da "rade svoj posao" i da organizuju nastavu za one studente koji to žele.
Ona je pozvala roditelje i nastavnike da pomognu da se obrazovni vaspitni programi realizuju u školama.
"Podrške maloletnika bilo kojoj opciji, apsolutno su kažnjive i mislim da u perspektivi treba razmisliti i o sankcijama", ocenila je Đukić Dejanović.
"Ukoliko ja ne odem na posao jedan dan to se evidentira. Ako ne odem tri dana zna se koja je posledica i nemojte ovo shvatiti kao pretnju, nego kao podsećanje. Prosvetni radnici, studenti koji su punoletni nose punu odgovornost za svoja ponašanja", poručila je Đukić Dejanović.
Šta studenti traže?
U Srbiji je blokirano više desetina fakulteta, nekoliko sedišta univerziteta i više srednjih škola.
Među studentskim zahtevima je objava kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice sa Železničke stanice u Novom Sadu - kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost za nesreću u kojoj je poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.
Takođe, zahtev je da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon nesreće u Novom Sadu.
Zahtev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Zvaničnici tvrde da su svi zahtevi studenata ispunjeni, dok studenti to demantuju navodeći da objavljena dokumentacija o rekonstrukciji Železničke stanice nije kompletna.