Desetine srednjih škola u Srbiji u blokadi, Ministarstvo najavljuje prevremeni zimski raspust
Raspust je trebalo da počne 30. decembra, dok je samo na teritoriji Vojvodine svakako planiran od 24. decembra.
"Sagledavajući okolnosti koje utiču na kvalitet i očuvanje nastavnog procesa, kao i na interes i pravo učenika na obrazovanje, Ministarstvo prosvete je uputilo predlog Vladi Srbije da zimski raspust počne jednako za osnovne i srednje škole na celoj teritoriji Republike Srbije", piše u saopštenju Ministarstva 19. decembra.
Navode, da bi "u skladu sa predlogom", drugo polugodište počelo 20. januara.
Više desetina srednjih škola u oko 20 gradova Srbije nalazi se u blokadi. Učenici na poslednjim godinama nemaju nastavu i na taj način podržavaju zahteve studenata.
Deo učenika više srednjih škola u Srbiji svakodnevno se pridružuje akciji "Zastani, Srbijo", kojom građani kroz 15 minuta tišine odaju počast poginulima u nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Srednjoškolcima je podršku pružio i jedan broj profesora.
Osim toga, reprezentativni sindikati zaposlenih u prosveti odlučili su da će prosvetni radnici u petak, 20. decembra, obustaviti rad u znak solidarnosti i podrške studentima u borbi za bolje i pravednije društvo.
Prosvetni sindikati u Srbiji protiv skraćenja polugodišta
Reprezentativni prosvetni sindikati zatražili su da bude povučen predlog Ministarstva prosvete Srbije da zimski raspust počne za sve osnovne i srednje škole 24. decembra.
Sindikati su ovaj predlog nazvali "nasilnim prekidom nastave", prenela je Beta.
"Nastavni plan i program podrazuma i realizaciju nastavnih sadržaja kroz utvrđivanje i sistematizaciju pa su ovakvom odlukom naši đaci dovedeni pred svršen čin", piše u zajedničkom saopštenju sindikata.
Reprezentativni sindikati su Unija sindikata prosvetnih radnika, Sindikat obrazovanja Srbije, granski sindikat Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Šta su studentski zahtevi?
Među studentskim zahtevima, koje srednjoškolci podržavaju, jeste objava kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice sa Železničke stanice u Novom Sadu - kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost za nesreću.
Takođe, zahtev je da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante i studente, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon nesreće u Novom Sadu.
Zahtev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Zvaničnici tvrde da su svi zahtevi studenata ispunjeni, dok studenti to demantuju.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i donedavni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.