Studenti u blokadi tvrde da Vlada Srbije nije objavila celokupnu dokumentaciju
Na Instagram stranici "Studenti u blokadi" navedeno je da konkretizacija zahteva podrazumeva razjašnjenje pod kojim uslovima se studentski zahtevi smatraju ispunjenim i obrazloženo je šta sve, po njihovom mišljenju, nedostaje od dokumentacije koju je vlada objavila na svom sajtu.
Studenti tvrde da su njihove kolege sa tehničkih fakulteta i iz Udruženja arhitekata Srbije uočile da i dalje nedostaje ključna dokumentacija neophodna za utvrđivanje krivične odgovornosti osoba koje su rukovodile rekonstrukcijom železničke stanice na kojoj je 15 ljudi poginulo 1. novembra kada je na njih pala betonska nadstrešnica.
"Konkretno nedostaju ugovori ko je šta radio na železničkoj stanici i koliko je to koštalo, zašto je cena rekonstrukcije skočila pet puta, kao i ko je odgovoran što je železnička stanica dva puta svečano otvarana bez upotrebne dozvole", piše u objavi na Instagramu.
Studenti tvrde da je objavljeno 195 dokumenata u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu, a da Tužilaštvo poseduje 857.
Oni dodaju da nedostaju ugovori sa izvođačima i podizvođačima, privremene i okončane situacije, računi i fakture, tenderska dokumentacija za izvođače i podizvođače.
Studenti navode da među objavljenom dokumentacijom nema ni građevinskog dnevnika, građevinske knjige, knjige inspekcije, zapisnika o uvođenju izvođača u posao, zapisnika o primopredaji radova i zapisnika o konačnom obračunu, kao i atesta na ugrađene materijale.
"Ukazujemo da cilj ovog zahteva nije samo da se dokumentacija učini dostupnom javnosti, već da se podstakne Tužilaštvo da u okviru svog sistema funkcionisanja istu pregleda, te da nakon toga preduzme korake koji su predviđeni zakonom", tvrde studenti.
U proteklih mesec dana, blokirano je više od 50 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.
Vlada Srbije saopštila je 13. decembra da je objavila je sva dokumenta ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja se tiču "mogućeg izvršenja krivičnog dela" prilikom urušavanja nadstrešnice na staničnoj zgradi u Novom Sadu.
Građevinski fakultet u Beogradu saopštio je 19. decembra da je sproveo preliminarnu analizu dostupne dokumentacije za železničku staničnu zgradu u Novom Sadu, objavljenu na sajtu Vlade Srbije, i da je zaključak da nedostaje ključna dokumentacija.
Zbog sumnji na propuste prilikom rekonstrukcije stanice uhapšeno je 13 osoba. Među njima je bio i doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.