Poljski farmeri protestirali protiv politika EU-a prema uvozu iz Ukrajine
Farmeri koji su nosili poljske zastave i trubili su prosvjedovali protiv uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, za koje kažu da je snizio cijene njihove robe.
"Izašli smo na demonstracije prošle godine i opet ćemo jer ništa nije popravljeno", rekao je jedan od farmera u obraćanju.
Uvoz ukrajinskog žita u Europsku uniju izazvao je gnjev prošle godine jer su farmeri blokirali granične prijelaze zahtijevajući ponovno uvođenje carina na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, koje su ukinute nakon početka ruske invazije 2022. godine.
Poljoprivrednici kažu da uvoz iz Ukrajine preplavljuje Europu jeftinim žitaricama, što im onemogućuje da budu konkurentni. Sudionik marša u Varšavi 3. januara rekao je za Radio Slobodna Evropa da je neovisnost Poljske važnija od članstva u Europskoj uniji.
"EU je ovdje dobrodošla, ali to je unija zemalja, a ne jedna država", rekao je.
Marš se poklopio s gala svečanošću povodom preuzimanja rotirajućeg predsjedanja Poljske EU-om, koja je imala svoje kontroverze.
Cijeli diplomatski zbor bio je pozvan na gala svečanost, održanu u Nacionalnom kazalištu u Varšavi, ali je bez mađarskog ambasadora zbog odluke Budimpešte da da politički azil bivšem zamjeniku poljskog ministra optuženom za korupciju.
"Poljski ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski poslao je notu ambasadoru Istvanu Ijgyartu da nije dobrodošao na događaj", rekla je Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, zamjenica poljskog ministra za europska pitanja.
Sobkowiak-Czarnecka je za javni servis TVP Info rekla da mađarski premijer Viktor Orban također nije pozvan na događaj.
Sobkowiak-Czarnecka je rekla da je to posljedica toga što je Mađarska odobrila politički azil Marcinu Romanowskom, bivšem zamjeniku ministra pravosuđa u bivšoj vladi koju je vodila stranka Pravo i pravda.
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je za mađarsku novinsku kuću HVG da je odluka "patetična i djetinjasta".
Poljska je prošlog mjeseca pozvala mađarskog ambasadora nazvavši taj potez Budimpešte "neprijateljskim činom" koji je u suprotnosti s načelom lojalne suradnje među članicama Europske unije.
Poljski tužitelji optužili su Romanowskog za 11 kaznenih djela, uključujući sudjelovanje u organiziranoj kriminalnoj skupini i pokušaj pronevjere sredstava u ukupnom iznosu od gotovo 40 milijuna eura iz fonda koji je nadzirao.
Romanowski poriče optužbe i tvrdi da je žrtva političke odmazde Tuskove vlade.
Kad je ured mađarskog premijera objavio da je Romanowskom dao azil, optužio je poljsku vladu za progon političkih protivnika.
Na svečanosti su govorili Tusk i novi predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa.
Tusk je naglasio važnost "sigurnosti, konkurentnosti, inovativnosti, mašte, hrabrosti i dobrog vodstva kao izvora snage".
"Ako je Europa slaba, neće preživjeti", upozorio je Tusk.
Costa je rekao da Europska unija mora nastaviti podupirati Ukrajinu u njezinoj borbi protiv ruske invazije.
"Moramo nastaviti stajati uz Ukrajinu onoliko koliko je potrebno koliko god je potrebno za postizanje sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira", rekao je.
Costa je pohvalio Poljsku jer je "na čelu europskih obrambenih sposobnosti koje moramo razviti kako bismo zaštitili naše zemlje, naša društva, naše vrijednosti".
Uz izvještaje AFP-a i Reutersa