Nakon masovnog ubistva, tišina na Cetinju i protest u Podgorici
"Budite fer i korektni stradali su nedužni građani. Nijeste uspjeli da nas zaštitite i zato ostavke odmah", rekao je Marko Vukčević, iz neformalne studentske grupe 'Kamo Śutra' koja je organizovala protest.
Cetinjanin Aco Martinović je 1. januara ubio 12 osoba u roku od pola sata na pet lokacija. Pet i po sati kasnije izvršio je samoubistvo.
Na Cetinju je u momentu tragičnog događaja bilo desetak policajaca.
Nekoliko hiljada građana je skandiralo 'Ostavke', 'Ruke su vam krvave', 'Bečiću -Vučiću', 'Ubice'.
Na velikom broju transparenata bile su parole kojima se čelnici bezbjednosnog sektora pozivaju da podnesu ostavke:
'Tuga, revolt, bijes', Raspad sistema', 'Umjesto djece rastu nam tragedije', 'Nećemo državu koju vode neznalice, četničke vojvode, popovi', 'Ako tolerišete, vaše dijete će biti sljedeće', 'Kad po igračkama pada krv bijes vlada'…
Zgradu Ministarstva obezbjeđivale su jake policijske snage.
Tokom skupa je odata počast žrtvama masakra na Cetinju tišinom koja je trajala 12 minuta.
Tišina na Cetinju
Dva sata ranije na Cetinju je tišinom od 12 minuta kod spomenika "Lovćenska Vila" par hiljada građana odalo počast za 12 poginulih sugrađana.
Taj skup je počeo u 17.26, u vrijeme kada je Martinović ubio prve četiri osobe u kafani Velestovo, koja se nalazi u blizini održavanja protesta.
I skup na Cetinju je organizovala studentska grupa "Kamo Śutra".
Osim ostavki čelnika bezbjednosti uputili su zahtjev za demilitarizaciju društva, oduzimanje oružja i strožiju kontrolu, povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u školama.
Oni su odbacili optužbe da su politički instruisani od opozicije, konkretno od Demokratske partije socijalista, nekadašnjeg predsjednika Mila Đukanovića, koja je 2020. smijenjena sa vlasti.
"Nismo u dilu sa bilo kojom političkom partijom i bitno nam je da to znate", poručili su sa skupa u Podgorici.
Prethodno su iz vladajućih Demokrata, čiji su funkcioneri Bečić i Šaranović saopštili da iza protesta ne stoje studenti već "Milo Đukanović lično, zajedno sa svojim kriminalnim klanovima".
Ostavke političkog rukovodstva bezbjednosnog sektora zahtijeva i gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.
On traži hitnu sjednicu lokalnog parlamenta sa koje će se uputiti zahtjev za sprovođenje nezavisne međunarodne forenzike i rekonstrukcije događaja, kako bi se utvrdila eventualna odgovornost i konkretni propusti u radu bezbjednosnog sektora.
Pored toga, traži se formiranje Centra bezbjednosti na Cetinju, povećanje broja policajaca, video nadzor u gradu.
Vijeće za nacionalnu bezbjednost je 3. januara, nakon ubistva na Cetinju, najavilo zakonsko pooštravanje mjera koje se odnose na posjedovanje oružja, ali nisu razmatrali istragu o postupanju policije tokom kritične noći kada je ubijeno 12 ljudi.
To je potvrdio premijer Milojko Spajić koji je na pitanje o smjeni ministra Danila Šaranovića, kazao da će se rad ministra vrednovati kroz buduće rekonstrukcije Vlade.