Uvedene sankcije SAD-a šefu kabineta mađarskog premijera
Rogan, zadužen za kontrolu obavještajnih službi i za medije, američkim sankcijama tereti se da je "orkestrirao sisteme korupcije kako bi kontrolirao sektore mađarske privrede i preusmjeravanje prihoda u svoju korist i korist pristaša".
"Roganova aktivnost je simbol šire klime nekažnjivosti u Mađarskoj gdje su ključne elemente države zarobili oligarsi i nedemokratski akteri", izjavio je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller.
Rogan je decenijama blizak suradnik premijera Orbana i vodi njegove izborne kampanje.
"Ova sistemska korupcija koju predstavlja Rogan utječe na donošenje odluka u Mađarskoj o pitanjima koja utječu na sigurnost Sjedinjenih Američkih Država i naših saveznika", rekao je američki ambasador u Mađarskoj David Pressman na konferenciji za novinare.
Američko-mađarski odnosi postali su hladni posljednjih godina, a Washington je često kritizirao Budimpeštu zbog demokratskog nazadovanja.
Odnosi su postali još napetiji tokom predsjedničkog mandata Joea Bidena, uglavnom zbog bliskih veza Budimpešte i Moskve, unatoč ruskoj invaziji na Ukrajinu.
"Ovo je osobna osveta ambasadora kojeg je propala američka administracija poslala u Mađarsku, a koji neuspješno i sramotno odlazi", objavio je na Facebooku mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto, komentirajući sankcije Sjedinjenih Država.
Od Orbanovog povratka na vlast 2010. godine, Mađarska je pala s 50. na 76. mjesto u indeksu percepcije korupcije organizacije Transparency International, te je 2023. zauzela posljednje mjesto među članicama Evropske unije.
Evropska unija zamrznula je oko 19 milijardi eura sredstava namijenjenih Mađarskoj zbog, među ostalim, navodne korupcije u javnoj nabavi.
Zvanična Budimpešta tvrdi da joj Brisel uskraćuje sredstva kako bi izvršila pritisak na njenu "neliberalnu" transformaciju i negira optužbe za korupciju.
Američke sankcije koje su uvedene Roganu podrazumijevaju zamrzavanje njegove imovine u SAD, kao i zabranu američkim kompanijama da s njim posluju.