Više od 3.500 univerzitetskih profesora u Srbiji podržalo studente u blokadi
"Poštovane građanke i građani Srbije, mi, nastavnici, saradnici i istraživači univerziteta širom Srbije odlučno stojimo uz svoje studente u zajedničkoj borbi za bolje društvo", piše u pismu.
Oni su osudili pokušaje vlasti da zastraši studente, kako su naveli, javnim deljenjem njihovih privatnih podataka, širenjem neistina o njima, kao i slanjem policijskih službenika i agenata Bezbednosno-informativne agencije na njihove i adrese njihovih roditelja.
"Ponovo apelujemo na nadležne organe da savesno i odgovorno obavljaju svoj posao", poručili su profesori.
Pismo je objavljeno 5. januara, ali se svakodnevno broj potpisnika povećava.
U Srbiji je blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.
Studenti u blokadi zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu nakon koje je pala nadstrešnica.
Među zahtevima su i odbacivanje prijava protiv uhapšenih i privedenih na protestima na kojima se zahteva procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu, kao i hitno procesuiranje ljudi koji su tukli studente i profesore tokom protesta.
Neposredno pre kraja godine, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nadležno za istragu pada nadstrešnice, objavilo je dokumentaciju za koju tvrde da je "celokupna raspoloživa dokumentacija i informacije prikupljene u toku predistražnog i istražnog postupka".
Ovo tužilaštvo je povodom nesreće u Novom Sadu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, između ostalih, protiv bivšeg ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića i bivše direktorke Infrastrukture železnice Srbije Jelene Tanasković.
Međutim, dan kasnije Viši sud u Novom Sadu odbio je da Vesiću i Tanasković odredi pritvor.
U padu nadstrešnice u Novom Sadu je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.