Udruženje novinara Kosova kritikuje vladajuće Samoopredeljenje zbog najave bojkota nekih medija
AGK je u reagovanju izrazilo zabrinutost zbog ovih dešavanja u vezi s pokretanjem kampanje za parlamentarne izbore 9. februara.
Zvanično, predizborna kampanja koja traje mesec dana počeće 11. januara.
"Pozivamo Pokret Samoopredeljenje da preispita svoj stav i ponudi medijima jednak pristup kampanji", saopštilo je AGK.
AGK je tražilo da se medijima omogući ravnopravno predstavljanje programa svih subjekata koji učestvuju na izborima 9. februara.
"Najavljeni bojkot predstavlja namerni napad na medijski pluralitet koji odlikuje Kosovo i predstavlja nastavak niza akcija ove vlade i Pokreta samoopredeljenje usmerenih protiv novinara i medija na Kosovu", istaklo je AGK.
Pokret samoopredeljenje nije odgovorio na pitanja Radija Slobodna Evropa da li je potvrdio ili demantovao vest da ta stranka namerava da tokom predizborne kampanje bojkotuje nekoliko medijskih organizacija.
Civilno društvo je ranije kritikovalo Vladu Kosova, koju predvodi Aljbin Kurti (Albin), zbog odnosa prema medijima.
Flutura Kusari, pravna savetnik Evropskog centra za slobodu štampe i medija, rekla je za Radio Slobodna Evropa da bojkot medija u kojima je Pokret samoopredeljenje često bio prisutan dok je bio u opoziciji u predizbornoj kampanji 2021. godine, pokazuje da se to sprovodi da bi se "izbegla odgovornost a ne iz nekog principijelnog razloga".
"Bojkot je nastavak rata Vlade i Pokreta Samoopredeljenje protiv medija, aktivista i civilnog društva koje su tokom cele vlasti smatrali i tretirali kao neprijatelje", rekla je Kusari.
Ona je dodala da je "Bojkot atak na medije i pravo na informisanje", dodajući da bi bilo dobro da Pokret Samoopredeljenje preispita tu odluku.
Prema njenim rečima, ponašanje vladajuće stranke prema medijima je u suprotnosti s principima Evropske unije i Saveta Evrope, institucija u koje Kosovo želi da uđe.
Govoreći o predizbornoj kampanji, Kusari je rekla da očekuje da će doći do "eskalacije narativa protiv medija i novinara", izrazivši nadu da se "grubi jezik prema novinarima neće pretvoriti u fizičke napade".
AGK je tokom 2023. godine zabeležio 53 slučaja napada ili pretnji novinarima.
Prošle godine u Indeksu slobode štampe nevladine organizacije Reporteri bez granica Kosovo je zauzelo 75. mesto, odnosno 19 mesta niže nego prethodne godine.
U ovom izveštaju se navodi da su novinari na Kosovu, uprkos tome što nastavljaju da pozivaju političare na odgovornost, i dalje "mete političkih napada".
Prošlogodišnji izveštaj američkog Stejt departmenta o ljudskim pravima citirao je Udruženje kosovskih novinara da su "vladini zvaničnici, uključujući premijera i članove vladajuće partije, učestvovali u kampanjama klevetanja kako bi podrili poverenje javnosti u medije".