Šta očekuju mladi glasači na Kosovu?
Još uvijek nije odlučila za koju će stranku glasati na parlamentarnim izborima, ali želi da naredna vlada jednom zauvek reši problem snabdevanja strujom.
"Satima nismo imali struju tokom novogodišnje noći", kaže 23-godišnjakinja iz Ferizaja.
"Ne bavim se politikom, ali ću glasati jer je to građanska dužnost", rekla je za Radio Slobodna Evropa(RSE).
Edona i više od dva miliona građana sa pravom glasa moći će da biraju između 28 političkih subjekata i četiri kandidata za premijera na izborima 9. februara: Albin Kurti iz Pokreta Samoopredeljenje, koji je trenutno na vlasti; Bedri Hamza iz Demokratske partije Kosova; Lumir Abdixhiku iz Demokratskog saveza Kosova i Ramush Haradinaj iz Alijanse za budućnost Kosova.
Njihova izborna kampanja zvanično je počela 11. januara.
Prvog dana kampanje, Anisa Hajdini, koja će glasati prvi put, kaže da je odlučila kojoj stranci će dati svoje povjerenje.
"Ideje koje je predstavila stranka koju sam izabrala su mi se dopale i očekujem promene u sistemu univerzitetskog obrazovanja", kaže studentkinja Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini.
"Ne očekujem trenutne reforme, jer one moraju da se dešavaju postepeno i da budu dobro promišljene… Ali, na primjer, ocjenjivanje putem testova mi se ne sviđa, voljela bih da bude usmeno", kaže Anisa.
Amelia Sefa, studentica Arhitekture na Univerzitetu u Prištini, također će prvi put glasati 9. februara.
Još uvijek nije odlučila kome će dati svoj glas, ali isto tako traži veću podršku za studente.
"Na primer, da se obezbede potrebni materijali za studije, ali i mala finansijska pomoć za lične potrebe studenata", kaže Amelia.
Gjin Prelvukaj je još uvek student, ali želi videti promene u uslovima zapošljavanja mladih.
Prema njegovim rečima, te promene su neophodne za povećanje učešća mladih na tržištu rada.
Stopa nezaposlenosti među osobama od 15 do 24 godine na Kosovu iznosi 17,3 posto.
"Trenutno, kada se otvaraju konkursi za posao, traži se radno iskustvo od tri do pet godina. To automatski onemogućava učešće mladih na konkursu, jer sa 22 godine ne možeš imati to iskustvo", kaže student Mehatronike.
Njegov kolega, Lis Shala, također želi više mogućnosti za zapošljavanje mladih i, kako kaže, dostojanstvene plate.
Prosečna plata na Kosovu trenutno iznosi 570 eura, ali Lis kaže da bi "minimalna plata trebala biti do 700 eura".
"… jer su kirija, hrana, struja i cene proizvoda veoma visoke. Trenutne plate ne osiguravaju socijalnu dobrobit", kaže on.
Diamant Maraj, koji ima 23 godine, kaže da je stranka za koju će glasati obećala povećanje plata i veruje da će to obećanje biti ispunjeno.
Za njega, prioritet treba biti i borba protiv korupcije.
"Sumnja se da ima korupcije u vezi sa strujom. Neka se te sumnje otklone", kaže Diamant.
Do 9. februara ujutro, koliko traje izborna kampanja, građani će imati priliku čuti i videti šta političke stranke obećavaju.
Na društvenim mrežama, u intervjuima i televizijskim debatama, mnogi su već izneli ideje i obećanja, bilo da se radi o vanjskim odnosima, ekonomskom razvoju ili reformama u zdravstvu i obrazovanju.
Iako su slična poboljšanja obećavana i ranije, zahtevi građana za više promena ponavljaju se pred svake izbore.
Prema Centralnoj izbornoj komisiji, 2.075.868 birača unutar i izvan Kosova moći će birati ko će zastupati njih i njihove interese u naredne četiri godine.
Od toga, preko 125.000 su novi birači koji su napunili 18 godina između dva izborna procesa.
"Do sada me nijedna stranka nije uverila do te mere da kažem da je idealna za glasanje", kaže 23-godišnja pravnica Mimoza Maqedonci.
Ona čeka razvoj kampanje kako bi se više informisala o njihovim ponudama.