Ministarstvo prosvete Srbije prihvatilo da se plate nastavnika izjednače s republičkim prosekom
"Ministarstvo prosvete u ime Vlade Srbije prihvata zahtev da se, u Posebnom kolektivnom ugovoru za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, definiše usklađivanje zarade sa prosečnom zaradom u Srbiji", piše u saopštenju ministarstva.
Dodaje se da je prihvaćen i zahtev da se, izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, uveća koeficijent za pet odsto u iznosu zarade za mart i još pet odsto u oktobaru 2025. godine.
To se odnosi na sve zaposlene sa 7. stepenom kao i za nastavnike, učitelje i vaspitače sa 6, 5, 4. i 3. stepenom stručne spreme, što je bio jedan od zahteva sindikata.
"Insistiralo se na tome da se i za navedene kategorije nastavnika izvrši korekcija koeficijenata za 5 odsto u martu mesecu i u oktobru mesecu, što je Vlada prihvatila", kazala je Snežana Romandić iz Unije sindikata prosvetnih radnika za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Ona je dodala da je "ostalo nedorečeno pitanje administrativno-finansijskih radnika", odnosno nenastavnog osoblja sa 6. stepenom stručne spreme.
"Ostalo je da Ministarstvo finansija izađe sa projekcijom koliko bi trošak za državu bio kada bi se povećanje zarada odnosilo i na njih. Sindikati insistiraju i na tome da je položaj ove kategorije ljudi takođe loš i da treba ići ka tome da se i njima izmeni koeficijent, ali nemamo još uvek saglasnost Vlade", ističe.
Ministarstvo prosvete, saopštilo je dogovoreno da će predavači biti u budućnosti manje opterećeni administracijom.
Reč je o nastavku pregovora koji su započeli 9. januara sastankom predstavnika reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem.
Snežana Romandić iz Unije sindikata prosvetnih radnika zaključuje da se "posle dužeg vremena i na insistiranje sindikata", pokazuju se "određeni pomaci" u pregovorima sindikata i vlasti u Srbiji.
"Mi iz sindikata pokazujemo oprez i vrlo ćemo pažljivo posmatrati poteze Vlade i realizaciju dogovorenog s obzirom na to da, kako bi rekla jedna moja koleginica, 'ko se opekao na mleko, i u jogurt duva'", dodaje.
Šta je prethodilo ovim pregovorima?
Premijer Srbije Miloš Vučević je 3. januara poručio da će prosvetni radnici dobiti otkaze ako budu insistirali na štrajku i u drugom polugodištu koje počinje 20. januara.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je dan kasnije izjavio da se ne slaže sa stavom premijera i poručio ministrima da umesto disciplinskih mera pokrenu razgovore sa prosvetnim radnicima.
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata u prosveti Srbije su 1. januara uputili Vladi Srbije zahtev za nastavak pregovora o primeni Protokolu iz 2023. godine, kojim je predviđeno da njihove plate budu izjednačene sa prosečnim zaradama na republičkom nivou.
Istovremeno, sindikati su počeli i anketiranje članstva da li su za potpunu obustavu rada od 20. januara, kada počinje drugo polugodište u Srbiji, do ispunjenja zahteva.
Vlada Srbije je krajem oktobra ponudila prosvetnim radnicima povećanje plata od 11 odsto za sve zaposlene u prosveti. Tu ponudu sindikati su odbili jer tako, kako su saopštili, ne bi dostigli prosečnu zaradu u državi.