Добавить новость
ru24.net
World News in Bosnian
Январь
2025
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
29
30
31

Šta se zna o desničarima koji su se pojavili na studentskom protestu u Beogradu?

0
Studenti u protestu ogradili su se u ponedeljak od ekstremističkih organizacija koje su se dan ranije pojavile na protestu ispred Ustavnog suda u Beogradu.


Na protestu koji su studenti u blokadi organizovali u nedelju, 12. januara, primećena su obeležja pojedinih ekstremnih desničarskih organizacija kao i brojne zastave sa mapom Kosova i porukom "Nema predaje".


Analizirajući snimke i fotografije, Radio Slobodna Evropa (RSE) utvrdio je da su te zastave na protestu nosili članovi omladinskog ogranka desno orijentisane parlamentarne opozicione stranke Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS).


Takođe, na protestu je primećen predstavnik ultradesničarskog "Kluba 451".




Objavljeni snimci pokazuju da su se oni koji su nosili zastave "nema predaje", ali i transparent sa potpisom 451, prvo okupili ispred beogradskog Pravnog fakulteta, nakon čega su u koloni studenata krenuli ka Ustavnom sudu.


Klub 451 pozvao nacionaliste na proteste

Na studentskom protestu održanom ispred Ustavnog suda u Beogradu primećen je transparent “Omladina, Sloboda, Otadžbina” sa potpisom ultradesničarskog udruženja Klub 451.




U prvim redovima okupljenih studenata, RSE je identitifikovao Željka Grbića pripadnika ovog ultradesničarskog pokreta. Na njegovom Facebook profilu se navodi da je student Pravnog fakulteta u Beogradu.


Željko Grbić nije odgovorio na pitanja RSE da li je Klub 451 organizovano dolazak svojih članova na protestni skup.




Klub 451 je na svojim nalozima na društvenim mrežama, 13. januara objavio video sa protesta na kojem se vidi sporni transparent ali ne i lica onih koji su transparent nosili.


Uz snimak je objavljena i poruka - "Budućnost je omladina a omladina je budućnost. Stoga je dužnost svakog nacionaliste da bude deo budućnosti svog naroda".


Na profilima ovog pokreta ranije su objavljeni i pozivi za prikupljanje donacija za studente u blokadi.




Udruženje "Klub 451" registrovano je 9. avgusta 2021. godine, a zakonski zastupnik je Marko Gajinović.


U svom Statutu navode između ostalog da im je cilj očuvanje srpske i evropske kulture i tradicije, kao i njihova promocija.


Aktivni su na mreži Telegram na kojoj njihov kanal ima 1.625 članova.


Iz 1.400 objava može se zaključiti da se protive nezavisnosti Kosova, zalažu se za otcepljenje bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, protive se integraciji izbeglica i objavljuju poruke mržnje prema pripadnicima LBGT zajednice.




Na Telegram kanalu "Klub 451" u objavama od 10. januara može se videti da su oformili dodatne ogranke "Omladina 451 Beograd" i "Omladina 451 Banja Luka".


"Klub 451" je povezan sa ekstremnim desničarskim grupama "Zentropa Srbija" i "Nacionalni srpski front".


Blisko sarađuju sa neonacističkim militantnim organizacijama iz Evrope - italijanskom Casa Pound, francuskom Clermont Non Conforme i mađarskom Legio Hungaria.


Iz Kluba 451 nisu odgovorili na upit RSE.


Omladina Novog DSS-a sa zastavama "nema predaje"

Kako se može videti na objavljenim snimcima, studentskom protestu ispred Ustavnog suda, prisustvovali su i predstavnici omladine Nove Demokratske stranke Srbije.


RSE je na dostupnim snimcima identifikovao Vuka Marinovića predsednika Omladine Novog DSS-a, Uroša Tomaševića člana Izvršnog odbora Omladine Novog DSS i Nikolu Ilića koji je, prema podacima sa društvenih mreža, takođe član Omladine Novog DSS-a ali i student Fakulteta političkih nauka u Beogradu.


Oni su na protestu nosili zastave sa mapom Kosova i natpisom "nema predaje".




Predsednik Omladine Novog DSS-a Vuk Marinović navodi za RSE da članovi i aktivisti iz Nove Demokratske stranke Srbije masovno dolaze na proteste.


"Nekoliko naših omladinaca koji su studenti nosilo je te zastave vođeni idejom da nema ništa prirodnije nego doći ispred Ustavnog suda sa parolom da je Kosovo Srbija i da nema predaje, jer tako predviđa i Ustav, za čije poštovanje se zalažemo, a koji režim bezočno krši", navodi Marinović i dodaje da članovi Novog DSS-a ne nose stranačka obeležja na proteste niti bilo šta drugo što je protivno preporukama studentskih plenuma.


"Videli smo da su se studenti ogradili od nekih poruka, iako nije navedeno od kojih konkretno. Novi DSS i naši članovi nastaviće na svakom mestu da se bore za slobodnu Srbiju i uspostavljanje pravne države", kaže Malinović za RSE.


Ko se sve i na koji način ogradio od ultradesničara?

Studenti koji blokiraju fakultete u Srbiji saopštili su 13. januara da se "ograđuju od ekstremističkih organizacija i njihovih obeležja, a nikako od nacionalnih, verskih i Ustavom zagarantovanih simbola srpskog naroda".


Oni su na društvenoj mreži X naveli da se, nakon "kontraverze" koju je izazvalo njihovo prethodno saopštenje o ograđivanju od ekstremističkih organizacija na protestu ispred Ustavnog suda u Beogradu, "osećaju dužnim da razjasne tu objavu".




Studenti koji blokiraju fakultete su prethodno saopštili da se "jasno i nedvosmisleno ograđuju od ekstremističkih organizacija i nacionalističkim obeležja koja su se pojavila tokom protesta" 12. januara.



"Prisustvo njihovih zastava i transparenata u prvim redovima protesta nije u skladu sa našim vrednostima i ciljevima", piše u saopštenju.


U saopštenju se navodi da blokade nemaju ideološku agendu i da studenti ne podržavaju bilo kakve oblike separatizma ili polarizacije u društvu.


Pored saopštenja studenata koji blokiraju fakultete u Srbiji, odvojenom objavom na društvenim mrežama oglasio se i Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu.


Poručili su da "nemaju nikakve veze i da osuđuju pokušaje infiltracije nacističkih organizacija u studentske proteste".


"Tradicija borbe protiv nacizma je nešto što odlikuje srpski narod a, u skladu sa tim, simpatizerima nacizma nema mesta na studentskim protestima", poručili su.


Studenti koji učestvuju u blokadi fakulteta i organizuju proteste ranije su se ogradili i od delovanja svih političkih stranaka i organizacija. Od početka blokada insistiraju na isticanju samo državnih zastava Srbije i grbova fakulteta.




U Srbiji je blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.


Studenti u blokadi zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu nakon koje je pala nadstrešnica.


Među zahtevima su i odbacivanje prijava protiv uhapšenih i privedenih na protestima na kojima se zahteva procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu, kao i hitno procesuiranje ljudi koji su tukli studente i profesore tokom protesta.




Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.


Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtevi delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do potpunog ispunjenja zahteva.



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Алькарас сыграет на турнире ATP-500 в Токио в сентябре. Он не будет защищать титул Пекина






Собянин рассказал об открытии культурно-досугового центра в районе Северное Бутово

Поездка хозяек из Калливере на рынок в Усть-Нарову. 1938 г.

«Зима в Москве»: китайский Новый год встретят представлением на улицах столицы

В Москве открылся 12-й коворкинг-центр для НКО — Сергей Собянин