NATO i EU pojačavaju kontingente na Kosovu uoči februarskih izbora
Zapadna vojna alijansa objavila je 18. januara da je poslala dodatnih 200 talijanskih vojnika kako bi pojačali mirovnu misiju KFOR-a pod vodstvom NATO-a, koja je u zemlji od 1999. i sada broji oko 4.000 vojnika, što je pad s vrhunca od 50.000.
"Danas su talijanski vojnici iz rezerve KFOR-a završili svoj dolazak... pojačavajući prisutnost KFOR-a na Kosovu", stoji u objavi. "Talijanska mehanizirana pješačka brigada 'Sassari' provodiće niz aktivnosti, zajedno s trupama KFOR-a."
Rečeno je da će snage "biti raspoređene kao odgovor na bilo koji relevantan razvoj sigurnosne situacije, uključujući i izborni period".
Odvojeno, EU je saopštila kako je uspostavljena misija za promatranje izbora kako bi nadgledala parlamentarne izbore.
Nathalie Loiseau, francuska zastupnica u Evropskom parlamentu koja je imenovana za šeficu misije, rekla je da će tim od 100 posmatrača nadgledati izbore, ističući "stalnu podršku EU-a Kosovu za daljnje jačanje njegove demokratske uprave".
Izbore mnogi vide kao test snage za kosovskog premijera Albina Kurtija i njegovu vladajuću stranku.
Kosovo je proglasilo nezavisnost od Srbije 2008. godine, deceniju nakon rata sukoba kosovskih Albananaca i srpskih snaga, koji je završio nakon što je 78-dnevna zračna kampanja NATO-a istjerala srpske trupe i na Kosovo su ušle međunarodne mirovne snage.
U sukobu je poginulo više od 10.000 ljudi -- većinom Albanaca s Kosova.
Srbija nije priznala nezavisnost Kosova.
Napetosti su nedavno porasle kada su kosovske vlasti 15. januara pretresle opštinske objekte u 10 kosovskih područja koja podržava Srbija, dok je vlada nastavila sa zatvaranjem paralelnih institucija Srbije na Kosovu.
Sjedinjene Države jedan su od glavnih saveznika Kosova od njegove deklaracije o nezavisnosti, ali je Washington izrazio protivljenje mnogim postupcima kosovskih vlasti.
EU je rekla objema stranama da je normalizacija odnosa uslov koji treba ispuniti za članstvo Kosova i Srbije u Uniji.
Predstojeći izbori takođe su u fokusu nakon što je Centralna izborna komisija Kosova odbila dati certifikat vodećoj srpskoj stranci na Kosovu, Srpskoj listi, zbog nacionalističkih stavova i bliskih veza sa Srbijom.
Međutim, posebni žalbeni sud 25. decembra je naložio Komisiji da ovjeri Srpsku listu i njene kandidate za izbore, odlučivši da je stranka ispunila sve obaveze vezane uz podnošenje prijava te tako ima pravo na ovjeru.
Uz izvještaje AP i AFP