Istraga u Bangladešu otkrila da su decu bila u tajnim zatvorima
Najmanje šestoro dece bilo je mesecima u tajnim zatvorima s njihovim majkama, navodi Komisija za istragu o prisilnim nestancima u preliminarnom izveštaju, dodajući da su bebe čak korišćene kao sredstvo tokom ispitivanja, uključujući i uskraćivanje mleka.
Vlasti u Bangladešu izdale su naloge za hapšenje, uključujući po optužbama za zločine protiv čovečnosti, 77-godišnje Hasine koja je pobegla u Indiju u avgustu 2024. pošto je svrgnuta revolucijom predvođenom studentima.
Vlada Haine je optužena za rasprostranjeno kršenje ljudskih prava, koja su uključivača vansudska ubistva stotina političkih protivnika, kao i protivpravne otmice i nestanke stotina ljudi.
Komisija je saopštila da je detaljno opisala "više verifikovanih slučajeva u kojima su žene nestale zajedno sa svojom decom", uključujući i 2023. godine.
Ona je istakla slučaj gde je trudnica – držana s njeno dvoje male dece – pretučena u pritvorskom centru.
"To nije bio izolovan slučaj", navodi se u izveštaju.
Komisija je saopštila da je jedna svedokinja pokazala istražiteljima prostoriju gde je držana u zatočeništva kao dete s majkom, a kojom je upravljao paravojni Bataljon za brze akcije (RAB).
"Njena majka se nikada nije vratila", navodi se u izveštaju.
U drugom incidentu, par i njihova beba su privedeni, a detetu je uskraćivano majčino mleko "kao oblik psihološke torture" da se izvrši pritisak na oca.
Vlada Hasine negirala je da je sprovodila prisilne nestanke, tvrdeći da su se neki ljudi, koji su prijavljeni kao nestali, udavili u Sredozemnom moru dok su pokušavali da stignu do Evrope.
Komisija navodi da se oko 200 Bangladešana koje su otele snage bezbednosti i dalje vodi kao nestale.
Član komiteta Sazad Hosain rekao je da će svedočenja žrtava, iako neki od njih ne mogu tačno da odrede ko ih je mučio, biti korišćena za identifikaciju snaga koje su uključene u kršenja ljudskih prava.
"U takvim slučajevima, preporučićemo da se komandant smatra odgovornim", rekao je Hosen.
Izvor: AFP