Odata počast žrtvama na Cetinju, zakazana blokada mosta u Podgorici
Građani su ispred spomenika Lovćenska vila palili svijeće i održali trinaestominutno ćutanje za 13 žrtava, koje su ubijene 1. januara.
"Nećemo i ne smijemo zaboraviti 23 ljudska života", poručila je studentkinja sa Cetinja Anđela Ivanović.
U dva masovna ubistva na Cetinju, avgusta 2022. i januara 2025, ubijene su 23 osobe, od kojih četvoro djece.
Odavanje počasti organizovala je studentska grupa 'Kamo śutra', koja od početka godine održava proteste u Podgorici tražeći od premijera Milojka Spajića da smijeni ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade zaduženog za bezbjednost Aleksu Bečića zbog propusta policije 1. januara.
Policija je u vrijeme ubistava gotovo šest sati tragala za počiniocem Acom Martinovićem, koji je počinio samoubistvo nakon što je na više lokacija u gradu usmrtio 13 osoba.
Studentska grupa je dala rok premijeru da se o njihovim zahtjevima izjasni do 1. februara.
Spajić je u odgovoru odbacio zahtjev studenata navodeći da je "ostavka čin moralne i objektivne odgovornosti", a da su svi članovi Vlade "podložni promjeni nakon analize njihovog učinka".
Nije saopštio kada će analiza učinaka članova njegove Vlade biti završena.
U znak nezadovoljstva zbog dobijenih odgovora premijera, "Kamo śutra" su za 1. februar u Podgorici najavili jednosatnu blokadu jednog od glavnih gradskih mostova.
Osim ostavki ministara, inače traže i reformu policijskih struktura, oduzimanje ilegalnog oružja, bolju brigu o mentalnom zdravlju ali i vraćanje građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u školama.
Vlada je nakon drugog masovnog ubistva pripremila nacrt zakona o oružju i municiji, uprkos tome što su strože mjere u ovoj oblasti zatražene nakon prvog masovnog ubistva avgusta 2022.
U Crnoj Gori - koja ima 620.000 stanovnika - ima preko 100.000 komada legalnog i do 80.000 nelegalnog oružja.
Premijer je saopštio da su od masovnog ubistva na Cetinju 1. januara do 27. januara građani dobrovoljno predali policiji 1.535 komada vatrenog oružja, preko 50.000 komada municije i oko 150 ručnih bombi.
"Kamo śutra" je do sad organizovala tri protesta, na kojima su ih podržale na hiljade građana.
Studenti su dobili i javnu podršku stotina profesora, kulturnih radnika, inženjera, sportista, aktivista..
Vladajuće Demokrate tvrde da iza protesta na kojima se traže ostavke njihovih zvaničnika Bečića i Šaranovića stoje kriminalne grupe i opozicija bliska bivšem predsjedniku Demokratske partija socijalista Milu Đukanoviću.
Iz studentske grupe "Kamo śutra" su to negirali.