Vojska SAD izvela vazdušne napade na operativce 'Islamske države' u Somaliji
Ministar odbrane SAD Pit Hegset (Pete Hegseth) rekao je u subotu da je udare američke komande za Afriku naložio Tramp i da su izvedeni u koordinaciji s vladom Somalije.
Prvobitna procena Pentagona ukazuje je da je ubijeno "više" operativaca. Pentagon je saopštio da je procenio da nijedan civil nije povređen u napadima.
Tramp je, u objavi na društvenim mrežama, rekao da su meta operacije bili viši planer "Islamske države" i regruti.
"U udarima su uništene pećine u kojima žive i ubijeni su mnogi teroristi a da ni na koji način nisu povređeni civili. Naša vojska je godinama targetirala ovog planera napada ISIS-a, ali Bajden (Joe Biden) i njegovi prijatelji nisu delovali dovoljno brzo da bi obavili posao. Ja jesam", naveo je Tramp. "Poruka ISIS-u i svima ostalima koji bi napali Amerikance je da ćemo vas pronaći i ubiti!"
Tramp nije identifikovao koji operativac "Islamske države" je u pitanju niti je naveo da li je ta osoba ubijena u napadu.
Strategija Pentagona za borbu protiv terorizma u Africi bila je dovedena u pitanje pošto su dva ključna partnera, Čad i Niger, izbacili američke snage prošle godine i preuzeli ključne baze koje je američka vojska koristila za obuku i izvođenje misija protiv terorističkih grupa širom Sahela, ogromnog prostranstva južno od Sahare.
Američki vojni zvaničnici upozorili su da ćelije "Islamske države" sve više dobijaju smernice od liderstva grupe koje se preselilo na sever Somalije. To uključuje kako kidnapovati državljane zapadnih zemalja radi otkupa, kako savladati vojnu taktiku, kako se sakriti od dronova i kako da naprave sopstvene male dronove.
Ogranak "Islamske države" u Somaliji pojavio se 2015. kao otcepljena frakcija od Al-Šababa, koja je bila povezana s Al-Kaidom.
Iako je njen uticaj relativno ograničen u poređenju sa Al-Šababom, "Islamska država" u Somaliji je učestvovala u napadima u južnom i centralnom delu Somalije. Grupa finansira svoje aktivnosti iznudom, krijumčarenjem i ilegalnim oporezivanjem, posebno u nekim obalnim oblastima gde je pokušala da kontroliše lokalna preduzeća.
Uprkos tome što se suočava sa protivterorističkim pritiskom somalijskih snaga bezbednosti, američkih vazdušnih napada i rivalitetom Al-Šababa, ona nastavlja da deluje u udaljenim i urbanim oblastima, nastojeći da proširi svoj uticaj kroz regrutovanje i propagandu.
Procenjuje se da u Somaliji ima više stotina pripadnika "Islamske države", uglavnom raštrkanih u planinama Kal Miskat u regionu Barija u Puntlandu, navodi Međunarodna krizna grupa.
Operacija SAD u subotu usledila je posle vojnih vazdušnih napada 30. januara na severozapadu Sirije, gde je ubijen operativac ogranka Al Kaide, saopštila je Centralna komanda SAD.
Izvor: AP