Poreska uprava Republike Srpske saopštila da je promet na dan bojkota trgovina veći za 16 miliona maraka nego dan prije
Promet je, kako je potvrđeno za Radio Slobodna Evropa , za 16 miliona maraka (8 miliona eura) veći nego dan ranije.
"Ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa u Republici Srpskoj na dan 24. januara 2025. godine (prošli petak), iznosio je 42,7 miliona KM (21,5 miliona eura), dok je na dan 30. januar 2024. godine promet bio 27 miliona KM (13,5 miliona eura), a na dan 31. januara 2024. godine iznosio 39,8 miliona KM (20 miliona eura)", potvrđeno je iz Poreske uprave RS.
Bojkot trgovačkih lanaca i ugostiteljskih objekata je održan širom Bosne i Hercegovine zbog previsokih cijena, a po ugledu na onaj u susjednoj Hrvatskoj.
Organizatori bojkota okupljeni u grupu nazvanu BOJkot BiH, ocijenili su ga uspješnim, te pozvali su građane na dvodnevni bojkot naredne sedmice.
„Hvala vam na zajedništvu i odlučnosti! Zajedno smo pokazali da možemo stati u obranu svojih prava i jasno poslati poruku trgovcima i vlastima da nećemo šutjeti dok cijene osnovnih životnih namirnica rastu bez kontrole“, stoji na stranici BOJkot BiH.
Prosječne cijene hrane u BiH u 2024. veće su za 3.9 posto nego u 2023. godini.
Poreska uprava bh. entiteta Federacije BiH navela je kako će podatke o prometu na dan bojkota imati u ponedjeljak, 3. februara, jer su im za analizu i obradu potrebna tri dana.
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine, Nermin Nikšić, najavio je za 3. februar sastanak s predstavnicima poslodavaca iz sektora trgovine i prehrambenim proizvođačima kako bi razmotrili stanje u vezi sa cijenama.
„Razgovarat ću, između ostalog, o tome da li će se produžiti akcija proizvoda sa zaključanim cijenama. Važno je naći balans između interesa poslovnog sektora i zaštite građana“, naveo je Nikšić 31. januara.
Dodao je i kako će, ukoliko ne bude dogovora, poduzeti mjere ograničenja cijena.
Inspekcijski organi u oba bosanskohercegovačka entiteta najavili su pojačan nadzor.
Trgovinski lanci koji posluju u BiH godišnje prihoduju skoro dvije milijarde maraka (četiri milijarde eura). Prosječne cijene hrane iz prošle godine u poređenju sa 2020. porasle su skoro 50 posto.
Prosječna plata u BiH iznosi 1406 maraka (700 eura), dok je sindikalna potrošačka korpa skoro duplo veća i iznosi oko 3 114 maraka (1596 eura).
I supermarketi širom Crne Gore u petak 31. januara imali su znatno manje kupaca nego obično, jer su građani, nevladine i radničke organizacije pozvali na bojkot zbog visokih cijena.
U prodavnicama 31. januara nije kupovao ni dio građana Srbije. Na bojkot je pozvalo Udruženje potrošača Efektiva koje tvrdi da su hrana i osnovne potrepštine u Srbiji najskuplji u Evropi.