Kallas kritikovala razbijanje demonstracija u Gruziji
"Brutalni obračun protiv mirnih demonstranata, novinara i političara večeras u Tbilisiju je neprihvatljiv", navela je Kalas na mreži X.
Policija u Gruziji uhapsila je u nedelju nekoliko antivladinih demonstranata dok su hiljade demonstranata koji su zahtevali nove parlamentarne izbore nakratko blokirale autoput.
"Gruzija ne ispunjava očekivanja od zemlje kandidata. EU stoji uz narod Gruzije u njihovoj borbi za slobodu i demokratiju", rekla je Kalas.
Gruzijska policija uhapsila je u nedelju dvojicu opozicionih lidera tokom protesta protiv vladajuće partije Gruzijski san koja je optužena za demokratsko nazadovanje i približavanje Tbilisija Rusiji.
U Gruziji se svakodnevno održavaju protesti otkako je Gruzijski san proglasio pobedu na oktobarskim parlamentarnim izborima koje je opozicija odbacila kao nameštene.
Najava premijera Iraklija Kobahidzea 28. novembra da će njegov kabinet obustaviti pristupne pregovore s Evropskom unijom do 2028. dodatno je podstakla demonstracije.
Policija je u nedelju privela lidera liberalne proevropske partije Ahali Nika Melija i bivšeg gradonačelnika Tbilisija Gigija Ugulavu, istaknutog opozicionara, izvestio je AFP.
Hapšenja su izvršena dok su hiljade demonstranata pokušavale da blokiraju ulaz na autoput u Tbilisi.
I Melija i Ugulava su godinama bili u zatvoru pod vladavinom Gruzijskog sna pod optužbama koje su grupe za ljudska prava proglasile politički motivisanim.
Tokom protesta privedeno je još nekoliko ljudi, a čini se da je najmanje jedna osoba povređena.
Nezavisna TV stanica Pirveli emitovala je snimke na kojima se vidi kako policija brutalno tuče pritvorene demonstrante.
Gruzijski ombudsman za ljudska prava Levan Joseliani naveo je u saopštenju da su "slučajevi zlostavljanja i prekomerne upotrebe sile policije protiv građana, novinara i političara duboko zabrinjavajući".
Demonstranti su kasnije marširali kilometrima prema zgradi parlamenta, tradicionalnom mestu održavanja svakodnevnih protesta.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je prethodno izdalo saopštenje u kojem je demonstrante upozorilo da je blokada autoputa "krivično delo za koje je propisana kazna do četiri godine zatvora".
Gruzijski aktivisti za ljudska prava osudili su, kako navedu, jačanje kampanje zastrašivanja, premlaćivanja i hapšenja onih koji izlaze na ulice.
Uz optužbe iz Brisela i Vašingtona za demokratsko nazadovanje, vlada Gruzijskog sna suočava se sa sve većom međunarodnom izolacijom.
Brisel je u ponedeljak suspendovao bezvizni režim ulaska u EU za gruzijske diplomate i zvaničnike, navodeći kao razlog usvajanje nekoliko represivnih zakona i "nasilnu represiju gruzijskih vlasti protiv mirnih demonstranata, političara i nezavisnih medija".
Prošle godine, SAD i nekoliko evropskih zemalja uvele su sankcije gruzijskim zvaničnicima, pomeranje Tbilisija ka Rusiji i nasilno gušenje demonstracija posle spornih izbora.
U jeku najvećeg antivladinog protestnog pokreta u svojoj istoriji, Gruzija je takođe suočena s ustavnom krizom, pošto opozicija odbija da uđe u novoizabrani parlament.
Prozapadna predsednica Salome Zurabišvili proglasila je i zakonodavnu vlast i vladu nelegitimnim.
Njen naslednik lojalan vladajućoj stranci i političar krajnje desnice Mihail Kavelašvili inaugurisan je 29. decembra.
Izvori: Reuters, AFP