Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio Vučićev poziv na dijalog
U saopštenju se navodi da je rektorski kolegijum razmotrio poziv i "izražavajući jedinstvo Univerziteta, doneo odluku da pod ovakvim okolnostima" isti ne prihvati.
"Niz nedoslednosti u javnim istupanjima predstavnika državnih organa ne uverava da je dijalog koji vodi ispunjenju studentskih zahteva moguć, a ni delotvoran, ako se organizuje između dve strane koje nemaju mandat da o zahtevima raspravljaju i kojima zahtevi nisu ni upućeni", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da "poziv na dijalog dolazi u trenutku kad su prekoračene sve moralne i zakonske norme, u atmosferi opšteg nepoverenja".
"Kao predstavnici Univerziteta i akademski građani dodatno smo obeshrabreni da je predloženi dijalog moguć zbog kontinuiranih napada usmerenih protiv akademske zajednice u medijskom prostoru, a još brutalnijih, nedopustivih, fizičkih napada u javnom prostoru", naveli su.
Poručeno je da Univerzitet u Beogradu još jednom insistira da nadležne institucije ispune studentske zahteve i podseća da se dijalog mora voditi u atmosferi uzajamnog uvažavanja između svih relevantnih aktera, sa poverenjem u institucije i u okvirima pojedinačnih nadležnosti.
"Smatramo da je dijalog ključno sredstvo u izgradnji demokratskog društva, te Univerzitet u Beogradu, kao predstavnik akademske zajednice, važan društveni akter i respektabilan sagovornik, stoji na raspolaganju javnosti i institucijama za svaku temu od društvenog značaja, u okvirima nadležnosti i stručnosti", piše u saopštenju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je uputio poziv Rektorskom kolegijumu Univerziteta u Beogradu da u sredu, 5. februara, počnu dijalog u okviru koga će se pronaći rešenje za blokadu nastave na visokoškolskim ustanovama.
Studenti blokiraju više od 6o fakulteta širom zemlje zahtevajući političku i krivičnu odgovornost zbog pogibije 15 ljudi u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Studenti zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu.
Traže i sankcionisanje napadača na učesnike protesta koji su usledili nakon nesreće i obustavljanje postupaka protiv demonstranata.
Vlast, koja odbacuje odgovornost za nesreću, tvrdi da su zahtevi studenata ispunjeni, što akademci odbacuju i nastavljaju proteste.
Premijer Srbije Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić podneli su ostavke nakon napada na grupu studenata ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke u Novom Sadu.
Akademci su poručili da ostavke nisu među njihovim zahtevima, da zahtevi nisu ispunjeni i da nastavljaju blokade fakulteta.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu 30. decembra podiglo je optužnicu protiv 13 osumnjičenih za pad nadstrešnice železničke stanice 1. novembra u kom je poginulo 15 ljudi.
Među njima su donedavni ministar građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić, njegova pomoćnica Anita Dimoski i bivša direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković.