USAID šalje osoblje na administrativno odsustvo, CIA 'ponudila otpremnine' zaposlenima
USAID je u utorak objavio da će sve direktno angažirano osoblje biti pušteno na administrativno odsustvo do petka, osim "određenog osoblja odgovornog za kritične funkcije, ključno vodstvo i posebno određene programe".
Osoblje USAID-a raspoređeno u inostranstvu bit će opozvano s posla u roku 30 dana, navodi se u saopćenju Agencije na njenoj internetskoj stranici.
Agencija je navela da će razmotriti izuzetke od slučaja do slučaja i produženja na temelju "ličnih ili porodičnih poteškoća, zabrinutosti za kretanje ili sigurnost, ili drugih razloga".
"Naprimjer, Agencija će razmotriti izuzetke na osnovu vremena školskog polugodišta uzdržavanih osoba, ličnih ili porodičnih zdravstvenih potreba, trudnoće i drugih razloga. Daljnje smjernice o tome kako zatražiti izuzeće biće uskoro objavljene", ističe se.
"Hvala vam na vašoj službi", navedeno je na kraju saopćenja.
USAID zapošljava više od 10.000 ljudi, od kojih su gotovo dvije trećine stacionirane u inostranstvu, prema navodima službe Kongresa za istraživanje. Agencija ima više od 60 nacionalnih i regionalnih misija.
U saopćenju je naglašeno da će ključno osoblje za koje se očekuje da nastavi rad biti obavješteno od rukovodstva agencije do četvrtka.
Američki državni sekretar Marco Rubio rekao je u ponedjeljak novinarima da je sada vršitelj dužnosti administratora USAID-a, optužujući osoblje da je "nepripremljeno za odgovaranje na jednostavna pitanja" u vezi s programima.
Obavijestio je Kongres u pismu o reorganizaciji agencije, rekavši da bi se neki dijelovi USAID-a mogli pridružiti State Departmentu, dok bi preostali dijelovi mogli biti rasformirani.
Međutim, budući da je Kongres osnovao USAID kao neovisnu instituciju unutar izvršne vlasti, predsjednik nema ovlasti da ju ukine bez odobrenja Kongresa, prema izvještaju službe Kongresa za istraživanje.
Stotine programa USAID-a, koji pružaju vitalnu pomoć širom svijeta, zaustavljeni su nakon što je Trump 20. januara naredio zamrzavanje većine američke pomoći, rekavši da želi osigurati da je u skladu s njegovom vanjskom politikom.
Američka Centralna obavještajna agencija postala je u utorak prva velika nacionalna sigurnosna agencija koja je ponudila takozvane otpremnine svojim djelatnicima, izjavio je glasnogovornik CIA-e i još dva izvora upoznata s ponudom, prenosi CNN.
Ovaj potez je, kako se navodi, "dio šireg nastojanja predsjednika Donalda Trumpa da smanji saveznu vladu i oblikuje je prema svojoj agendi".
Ponuda, koja zaposlenima u federalnim agencijama omogućava da napuste posao i dobiju otprilike osam mjeseci plate i beneficija, do utorka nije bila dostupna većini onih koji obavljaju funkcije povezane s nacionalnom sigurnošću, zbog njihove ključne uloge za sigurnost zemlje.
Glasnogovornik je naveo da je ovaj potez dio napora novog šefa CIA-e Johna Ratcliffea da "osigura da CIA-ina radna snaga odgovara prioritetima administracije u oblasti nacionalne sigurnosti", dodajući da je to "dio holističke strategije za unošenje nove energije u Agenciju".
Ipak, iako je ponuda poslana cjelokupnoj radnoj snazi CIA-e, nije bilo odmah jasno hoće li svi imati pravo da je prihvate.
Neke specifične profesije i oblasti stručnosti vjerovatno će biti izuzete, rekao je jedan od izvora upoznatih s ponudom, sugerirajući da je ova inicijativa daleko manje široka nego u civilnim agencijama koje se ne bave nacionalnom sigurnošću.
Kako prenosi CNN, postoji klauzula koja omogućava Ratcliffeu fleksibilnost u određivanju vremena odlaska zaposlenih na kritičnim pozicijama, prema još jednom izvoru upoznatom s materijom.
Više od 20.000 službenika američke vlade spremno dati otkaz
Više od 20.000 saveznih zaposlenika obavijestilo je američku vladu da je voljno dati otkaz u sklopu "programa odgođene ostavke", potvrdio je u utorak jedan izvor Reutersu.
Dva miliona civilnih saveznih zaposlenika na puno radno vrijeme dobila su prošle sedmice ponudu Bijele kuće da daju otkaz te primaju plaću i beneficije do 30. septembra s obzirom na to da Trumpova administracija nastoji smanjiti osoblje američke vlade.
Bijela kuća saopćila je u nedjelju da iz "programa odgođene ostavke" izuzima zaposlenike javne sigurnosti, uključujući kontrolore zračnog prometa.
Neke demokrate tvrde da ponuda nije legalna. Ured Bijele kuće za upravljanje osobljem branio je u utorak zakonitost programa u dopisu agencijama.
"Program odgođene ostavke" bi omogućio saveznim zaposlenicima da ostanu na platnom popisu do 30. septembra, ali ne moraju raditi, navodi se u e-mailu poslanom saveznim zaposlenicima u koji je Reuters imao uvid.
Savezne otpremnine uglavnom su ograničene na 25.000 dolara. Zaposlenici su dobili rok do 6. februara da donesu odluku.
U mailu se navodi da administracija očekuje "jednostavniju i fleksibilniju radnu snagu".
Iako će vojska i neke agencije vjerovatno povećati broj osoblja, većina agencija vjerovatno će biti smanjena restrukturiranjem i otpuštanjima, podsjeća Reuters.