Vijeće Evrope pozvalo BiH da ojača napore protiv pranja novca i finansiranja terorizma
U procjeni Moneyval ističe se da je došlo do umjerene efikasnosti u devet od jedanaest oblasti, uključujući razumijevanje rizika, međunarodnu saradnju, korištenje obavještajnih podataka i istrage u vezi s pranjem novca i finansiranjem terorizma.
Međutim, kako je navodi, "potrebna su velika poboljšanja u ovim oblastima".
U izvještaju se naglašava potreba za temeljnim poboljšanjima u primjeni finansijskih sankcija UN-a, te u identifikovanju i ublažavanju rizika od finansiranja terorizma u neprofitnom sektoru.
"Iako su istrage pranja novca dovele do osuđujućih presuda, one su samo djelimično u skladu s profilom rizika zemlje, a napori u vezi s oduzimanjem zahtijevaju značajno poboljšanje. Krivični progoni i osude za financiranje terorizma nisu u skladu s profilom rizika i postoje ograničenja u razumijevanju rizika.
"Istraživanja u vezi s pranjem novca dovela su do osuda, ali samo djelimično odgovaraju riziku zemlje, a napori na konfiskaciji zahtijevaju značajna poboljšanja. Krivični postupci i osude vezane za finansiranje terorizma nisu u skladu s profilom rizika, a postoji i ograničeno razumijevanje tih rizika", naveo je Moneyval.
Moneyval navodi da banke pokazuju dobro razumijevanje rizika od pranja novca i finansiranja terorizma te adekvatnu provjeru kupaca, ali da sektori poput notara i drugih označenih nefinansijskih poslovnih subjekata i profesija zaostaju u primjeni pojačanih kontrola na politički eksponirane osobe.
"Nadzornici banaka imaju sveobuhvatno razumijevanje rizika od pranja novca, ali u većini drugih sektora pojam identifikacije i procjene rizika je još u začetku. Mjere za sprečavanje zloupotrebe pravnih lica otežava nedovoljna koordinacija na državnom nivou", ističe se.
Prema ocjeni Moneyvala, međunarodna saradnja je generalno dobra, ali agencije za sprovođenje zakona nisu proaktivne u traženju policijske saradnje u vezi s rizicima od finansiranja terorizma.
Parlament Bosne i Hercegovine je 16. februara 2024. usvojio zakon kojim je država izbjegla sivu listu komiteta eksperata Vijeća Evrope, a koji je i jedan od prioriteta sa liste Evropske unije za početak pregovora.
Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti usvojen je u Domu naroda Parlamenta BiH 16. februara, a prethodno i u Predstavničkom domu.
Da zakon nije usvojen BiH bi dobila lošu ocjenu eksperata i našla se na listi jurisdikcija EU sa strateškim nedostacima u sistemu za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma.
Donošenjem ovog zakona Bosna i Hercegovina je izbjegla stavljanje i na sivu listu Radne grupe za finansijsko djelovanje (FATF), međunarodnog tijela za praćenje pranja novca i finansiranje terorizma i ispunjavanja standarda u ovim oblastima.
Moneyval je stalno nadzorno tijelo Vijeća Evrope zaduženo za procjenu poštovanja mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma, koje ima i zadatak davanja preporuka nacionalnim vlastima u pogledu potrebnih poboljšanja njihovih sistema.