Otkazano obilježavanje Dana državnosti i Vojske Srbije u Sarajevu 'zbog bezbednosnog rizika'
"Prijem je otkazan od strane hotela zbog jučerašnjih napisa u lokalnim medijima i bezbednosnog rizika proisteklog iz istih", saopćila je Ambasada Srbije na društvenoj mreži X 5. februara.
Na Svesrpskom saboru održanom 8. juna 2024. godine odlučeno je da se 15. februar, pravoslavni praznik Sretenje Gospodnje i Dan državnosti Srbije, obilježava i kao dan državnosti entiteta Republika Srpska, te da se taj datum ima ujedinjeno i zajednički proslavljati. Vojska Srbije svoj praznik obilježava 23. aprila.
Republika Srpska je entitet u Bosni i Hercegovini i nema obilježja državnosti.
Nakon što su mediji u Bosni i Hercegovini objavili informaciju da će Ambasada Srbije u Bosni i Hercegovini organizirati proslavu i da će domaćini biti ambasador Ivan Todorov i Milan Dulanović, vojni izaslanik Srbije u BiH, organizacije i pojedinci iz BiH zatražili su otkazivanje.
Pri tome su ukazivali na Deklaraciju sa Svesrpskog sabora, koja je ratificirana u skupštinama Srbije i entiteta Republika Srpska, kao i na ulogu koju je Vojska Srbije, odnosno tadašnja Vojska Jugoslavije imala u ratu početkom 1990-ih.
Međunarodni sud pravde (ICJ) je Srbiju osudio za kršenje Konvencije o genocidu Ujedinjenih naroda usvojene 1948. godine. Ta država proglašena je 26. februara 2007. godine krivom da nije spriječila genocid počinjen u julu 1995. godine u Srebrenici u istočnoj Bosni.
Rekacija iz Srbije
Ministarstvo odbrane Srbije saopćilo je da je ministar odbrane Bratislav Gašić "izrazio najdublje razočaranje zbog krajnje neprimerenih i neprijateljskih izjava pojedinih bošnjačkih političara u vezi sa organizacijom prijema povodom Dana državnosti Republike Srbije i Dana Vojske Srbije".
On je naveo da prijemu podom Dana Oružanih snaga BiH svaki put prisustvuju predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
"Nije tu reč samo o poštovanju Bečke konvencije, već o domaćinskoj pristojnosti, koju u Sarajevu, na žalost, nismo iskusili", rekao je Gašić.
On je dodao da će Srbija, uprkos kako je naveo "neprijateljskom stavu Sarajeva", nastaviti da, "pruža jednako gostoprimstvo svim diplomatskim i vojno-diplomatskim predstavnicima stranih zemalja".