Panamski predsednik negirao da je dogovoreno da brodovi SAD mogu besplatno da idu kroz kanal
Mulino je izjavio da je u sredu rekao američkom ministru odbrane Pitu Hegsetu (Pete Hegseth) da ne može ni da odredi takse za prolazak kroz kanal, niti da bilo koga izuzme iz njih i da je iznenađen saopštenjem američkog Stejt departmenta koja sugeriše drugačije u sredu uveče.
"U potpunosti odbacujem to jučerašnje saopštenje ", rekao je Mulino na konferenciji za novinare, dodajući da je tražio od ambasadora Paname u Vašingtonu da ospori izjavu Stejt departmenta.
U sredu uveče, američki Stejt department je na mreži X naveo da "brodovi vlade SAD sada mogu da prolaze kroz Panamski kanal bez naknade, štedeći američkoj vladi milione dolara godišnje".
Uprava za Panamski kanal dala je svoju sažetu izjavu kasnije u sredu uveče navodeći da "nije izvršila nikakva prilagođavanja" naknada.
Mulino je rekao da ga američko saopštenje "zaista iznenađuje jer daju važnu, institucionalnu izjavu entiteta koji upravlja spoljnom politikom SAD pod predsednikom SAD zasnovanu na laži. I to se ne može tolerisati".
Različite izjave o Panamskom kanalu su se pojavile samo nekoliko dana pošto se američki državni sekretar Marko Rubio (Marco) sastao s Mulinom i administratorima kanala i posetio kritični trgovački put.
Rubio je preneo poruku predsednika SAD Donalda Trampa (Trump) da je uticaj Kine na kanal neprihvatljiv.
Rubio je rekao Mulinu da Tramp veruje da prisustvo Kine u oblasti kanala može da prekrši sporazum kojim su SAD prepustile kanal Panami 1999. Taj sporazum zahteva trajnu neutralnost kanala koji su izgradili Amerikanci.
Uprava kanala navela je da je otvorena za razgovore o davanju prioriteta američkim vojnim brodovima u prelasku kanala, ali nije navela da je razmatrala ukidanje taksi.
Mulino je u četvrtak rekao da i Ustav i zakoni Paname koji regulišu upravu za kanale jasno pokazuju da ni vlada ni vlasti ne mogu da se odreknu taksi.
"To je ustavno ograničenje", rekao je on.
Izvor: AP