Добавить новость
ru24.net
World News in Bosnian
Февраль
2025
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Srbija se nije uskladila sa odlukom EU u vezi sa Ukrajinom

0
Srbija je jedina zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji (EU) sa Zapadnog Balkana koja se nije uskladila sa odlukama Brisela od 27. januara u vezi sa Ukrajinom i sajber napadima na EU.

Kako prenosi Beta, Srbija se nije uskladila sa odlukom Saveta EU kojom se na šest meseci obnavljaju sektorske restriktivne mere zbog akcija Rusije na destabilizaciji situacije u Ukrajini.


Srbija se nije uskladila ni sa odlukom Saveta EU o restriktivnim merama zbog sajber napada usmerenih na EU i države članice.


Sa dve nove odluke Saveta EU usaglasile su se ostale države kandidati za članstvo iz regiona Zapadnog Balkana; Severna Makedonija, Crna Gora, Albanija i Bosna i Hercegovina koje će shodno njima uskladiti nacionalne politike.


"EU prima na znanje tu obavezu i pozdravlja je", navodi se u saopštenju.


Zajedno sa ostalim zemljama kandidatima za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana Srbija se jeste uskladila sa odlukom Saveta EU od 27. januara kojom se obnavljaju restriktivne mere zbog situacije u Tunisu za još 12 meseci, do 31. januara 2026.


Bez napretka na evropskom putu

Godišnjim izveštajem Evropske unije o stepenu napretka u evrointegracijama objavljenim u oktobru konstatovano je da Srbija nije postigla napredak na tom planu.


"Evropska komisija traži od Srbije da unapredi usklađenost sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući restriktivne mere", navodi se u izveštaju.


Srbija je članstvo u EU zvanično proglasila strateškim ciljem ali tri godine nije otvorila nijedan klaster u pregovorima sa Briselom i zbog toga jer se nije pridružila sankcijama Rusiji.


Srbija, od 2012. kandidat za članstvo u EU, nije se pridružila sankcijama Evropske unije Ruskoj Federaciji zbog agresije na Ukrajinu započete 24. februara 2022.


Stepen usaglašenosti Srbije 59 odsto

Stepen usaglašenosti Srbije sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije u 2024. dostigao je 59 odsto, saopštila je 12. februara nevladina organizacija ISAC fond.


„Taj procenat i dalje je najniži među zemljama kandidatima za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana“, navodi ISAC fond.


Dodaje se da je stepen usaglašavanja Srbije u 2023. bio 54 i 2022. 48 odsto.


Procenat usklađenosti Albanije, Crne Gore, Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine u 2024. godini bio je punih 100 odsto, navodi se u analizi i dodaje da su od Srbije jedino manji procenat usklađenosti među aktuelnim kandidatima za članstvo u EU imale Turska i Gruzija.


„Srbija je izbegavala da se usaglasi sa deklaracijama i merama usmerenim protiv Rusije i Kine, njihovih državljana, entiteta ili interesa. Jedan od glavnih razloga za ovakav stav je pitanje Kosova, pošto Srbija nastavlja da traži podršku i Rusije i Kine u različitim međunarodnim forumima“, navodi se u analizi ISAC fonda.


Dodaje se da je u 2024. EU izdala 119 deklaracija i da se Srbija usaglasila sa 70.


Sankcije EU Rusiji od 2014.

Od ruske aneksije Krima i izbijanja sukoba u regionu Donbasa 2014. EU je progresivno uvodila sankcije prema entitetima i pojedincima koje podržava Rusija.


Zbog rata u Ukrajini EU je uvela 14 paketa sankcija od 23. februara 2022. do 31. decembra 2024.


Sankcije EU Rusiji ograničavaju ekonomsko delovanje kako bi se Moskvi smanjila mogućnost ratovanja u Ukrajini. Pod sankcijama EU je 2.400 ruskih zvaničnika, pripadnika oružanih snaga, banaka, firmi, finansijskih institucija, medija, državnih preduzeća, kao i pojedinci iz Irana, Belorusije i Severne Koreje zbog podrške aktuelnom ruskom režimu.


Tim sankcijama blokirano je 210 milijardi evra ruske centralne banke u EU i 25 milijardi ruskih privatnika. Embargo je na izvoz u Rusiju i uvoz iz te zemlje, osim na prehranu, poljoprivredu i farmaceutsku industriju.


Zabranjen je izvoz tehnologija iz EU u Rusiju, vojne opreme, hemikalija, IT komponenti i drugih roba koje bi mogle da povećaju ruske industrijske kapacitete.


Brisel je uveo embargo na kupovinu sirove nafte i derivata iz Rusije, uglja, čelika i gvožđa, drveta, morskih prehrambenih proizvoda, dijamanata, zlata, cigareta i luksuznih pića.


Tom zabranom obuhvaćeno je 90 odsto uvoza nafte iz Rusije u EU.


Po podacima Evropske komisije, vrednost robe zabranjene za izvoz u Rusiju je 48 milijardi evra i 91 milijardi evra vredna je roba zabranjena za uvoz iz Rusije.



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Владимир Иванов

Бадминтонист Владимир Иванов возглавил минспорт Челябинской области






МИСИС запускает инновационный комплекс Уголь Эксперт для анализа угля

Пока без снега: прогнозы синоптиков о погоде в Москве пока не подтверждаются

Весной нагрянут аномальные морозы, которые будут похлеще зимних. Синоптики озвучили прогноз на март и апрель

В Подмосковье мужчина изрубил топором 12 машин на парковке ТЦ