Ukrajina nije pozvana na pregovore između SAD-a i Rusije u Saudijskoj Arabiji, kaže Zelenski
Govoreći 15. februara, Zelenski je također rekao da Ukrajina neće pregovarati s Rusijom prije nego što se konsultuje sa svojim evropskim saveznicima.
"Nemamo nikakve papire, nikakve pozivnice, i čudno mi je govoriti u ovom slučaju, u ovom formatu, ako prije toga nemamo nikakve pregovore između nas i naših strateških partnera", rekao je tokom Minhenske sigurnosne konferencije. "Koliko se sjećam, Rusija nije naš strateški partner."
Njegovi komentari su uslijedili dok američki predsjednik Donald Trump šalje visoku delegaciju u Saudijsku Arabiju kako bi započela pregovore s Rusijom, rekli su američki zvaničnici za više medijskih kuća.
Američki zvaničnici su 15. februara rekli novinarima da će državni sekretar Marco Rubio, savjetnik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Mike Waltz i pregovarač za Bliski istok Steve Witkoff učestvovati u pregovorima. Na pregovorima se ne očekuje Keith Kellogg, Trumpov izaslanik za Ukrajinu i Rusiju.
Nije jasno kada će se tačno održati sastanci u Saudijskoj Arabiji. Rubio je stigao u Izrael kasno 15. februara nakon putovanja na konferenciju u Minhenu.
Mykhaylo Podolyak, viši savjetnik Zelenskog, rekao je da "nema pregovarača koji će predstavljati Ukrajinu u Saudijskoj Arabiji".
"Danas nema ničega na pregovaračkom stolu o čemu bi se moglo razgovarati. Rusija nije spremna za pregovore", rekao je za ukrajinsku TV nakon komentara koje je dao Zelenski 15. februara.
Evropski lideri će se sljedeće sedmice okupiti u Parizu na hitnom sastanku o ratu u Ukrajini.
Samit je odgovor na zabrinutost da Washington vodi mirovne pregovore s ciljem okončanja rata u Ukrajini koji će zaobići evropske interese.
Kellogg je izazvao polemiku kada je rekao da Evropa možda neće biti "za stolom" ako Sjedinjene Države budu posrednik u pregovorima za okončanje rata Rusije protiv Ukrajine.
Govoreći na panelu u Minhenu 15. februara, Kellogg je sugerisao da Washington ima za cilj da ostvari značajan napredak u roku od nekoliko sedmica, rekavši da radi "po Trumpovom vremenu."
Ipak, usred zabrinutosti u Kijevu i Evropskoj uniji da bi mogli biti zanemareni nakon što je Trump razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom ove sedmice i rekao da će Moskva i Washington odmah početi pregovore, Kellogg je rekao da Ukrajina i Evropa neće biti isključeni.
"Morate povesti saveznike sa sobom. Hoće li oni igrati ulogu? Naravno da hoće. Ne možete to učiniti isključujući bilo koga", rekao je. "Želimo osigurati da to bude trajni i održivi mir."
Na pitanje može li uvjeriti publiku da će "Ukrajinci biti za stolom i da će Evropljani biti za stolom", Kellogg je odgovorio: "Oh, pa upravo ste promijenili cijelu dinamiku."
"Odgovor na to posljednje pitanje… je ne", rekao je, očigledno misleći na Evropu. "Odgovor na prvi dio tog pitanja je da – naravno da će Ukrajinci biti tamo."
Američki State Department je 15. februara saopštio da je sekretar Rubio ranije tog dana telefonom razgovarao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom.
Rubio je razgovarao s Lavrovom "kao nastavak razgovora predsjednika Donalda Trumpa s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom ranije ove sedmice", navodi se u kratkom saopštenju.
Zelenski i lideri EU izrazili su protivljenje bilo kakvim pregovorima koji bi isključili njihove pregovarače iz procesa.
"Nikada neću prihvatiti bilo kakve odluke između Sjedinjenih Država i Rusije o Ukrajini, nikada", rekao je Zelenski za NBC na marginama Minhenske sigurnosne konferencije.
Šefica vanjske politike EU Kaja Kallas upozorila je na "brzo rješenje" i "prljavi dogovor" za okončanje sukoba, insistirajući da se nijedan mirovni sporazum ne može provesti bez učešća Evrope i Ukrajine.
Dodala je da "popuštanje uvijek ne uspijeva" i da će "Ukrajina nastaviti pružati otpor, a Evropa će nastaviti podržavati Ukrajinu".
Obraćajući se na konferenciji u Minhenu, Zelenski je pozvao evropske zemlje da stvore zajedničku vojsku suočeni s mogućim povlačenjem SAD-a i prijetnjom iz Rusije.
"Došlo je vrijeme, oružane snage Evrope moraju biti stvorene", rekao je.
"Ako Amerikanci odluče krenuti tim putem, smanjujući svoje prisustvo, to nije dobro, naravno, to je vrlo opasno" rekao je, govoreći na engleskom.
Na marginama konferencije u Minhenu, industrijalizovane nacije G7 ponovile su svoju "nepokolebljivu podršku Ukrajini".