Svetski lideri čestitaju Kosovu 17. godišnjicu nezavisnosti
U njegovoj poruci stoji da su Sjedinjene Države "s ponosom podržale put Kosova da postane suverena, demokratska, multietnička i prosperitetna zemlja".
"Regionalni mir, bezbednost i ekonomski razvoj ostaju ključni za održivi prosperitet Kosova", navodi se u poruci sekretara Rubija.
Dan ranije predsjednica Kosova Vjosa Osmani objavila je da je primila čestitku američkog predsjednika Donalda Trampa.
U njemu se navodi da Tramp "čestita narodu Kosova na njihovom putu ka nezavisnosti" i ističe "otpornost i odlučnost koji su pratili ovaj proces".
Predsednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer takođe je čestitao Kosovu, podsetivši da je njegova zemlja u februaru 2008. godine među prvima priznala državnost Kosova.
"Tokom godina kontinuirano smo produbljivali našu saradnju, bilo u sigurnosnim politikama, u reformama za približavanje EU, bilo u oblasti klimatskih i energetskih politika", navodi se, između ostalog, u čestitki njemačkog predsjednika.
Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da se "suočeni sa globalnim previranjima, evropska perspektiva Kosova, kao i svih zemalja Zapadnog Balkana, mora potvrditi".
"Francuska ostaje predani saveznik Kosova i nastaviće da podržava njegovu stabilnost, razvoj i evropsku perspektivu", navodi se u poruci predsednika Makrona.
U poruci predsednika Italije Serđa Matarele navodi se da njegova zemlja "ostaje posvećeni partner Kosova" i da podržava "njegov napredak ka evroatlantskim integracijama i jačanje demokratije i stabilnosti u regionu".
"Veoma sam zadovoljan što naše zemlje dijele tako jake veze i radujem se daljem jačanju našeg prijateljstva", naveo je britanski kralj Čarls III u svojoj čestitki.
Kosovo je proglasilo nezavisnost 17. februara 2008. uz podršku Sjedinjenih Država i drugih zapadnih saveznika.
Državu danas priznaje više od 100 zemalja širom svijeta, ali još uvijek nije članica Ujedinjenih naroda, niti drugih organizacija poput Evropske unije i Vijeća Evrope.
Da bi napredovalo ka integraciji, Kosovo treba da normalizuje odnose sa Srbijom.
Dvije zemlje su u pregovorima oko 14 godina, ali su još daleko od konačnog cilja.