Izraelski ministar za ovu nedelju najavljuje početak pregovore o drugoj fazi primirja u Gazi
Pregovori Izraela i Hamsa – kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom – za drugu fazu sporazuma trebalo je da počnu 2. februara, ali je Katar, koji posreduje zajedno s Egiptom i SAD, saopštio da pregovori još nisu zvanično počeli.
"To će se dogoditi ove nedelje", rekao je Sar na konferenciji za novinare u Jerusalimu.
S druge strane, vanredni sastanak Arapske lige o Pojasu Gaze, prvobitno zakazan za sledeću nedelju, odložen je za 4. mart, saopštio je u utorak domaćin skupa Egipat.
Egipatsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je novi datum dogovoren sa članicama Arapske lige kao deo "suštinskih i logističkih priprema" za samit.
Sastanak je sazvan kao odgovor na predlog američkog predsednika Donalda Trampa (Trump) da preuzme ratom pogođen Pojas Gaze i preseli palestinske stanovnike na druge lokacije, uključujući Egipat i Jordan.
Saudijska Arabija će u petak ugostiti lidere Egipta, Jordana, Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata kako bi predstavili svoje planove za rekonstrukciju Gaze, istovremeno osiguravajući da Palestinci ostanu na svojoj zemlji.
Izrael je u proteklih nekoliko nedelja davao različite signale o svom angažovanju u pregovorima o sledećoj fazi trofaznog prekida vatre, koji je stupio na snagu 19. januara s ciljem da se trajno okonča rat u Gazi.
Sporazum o prekidu vatre, koji uključuje povratak 33 izraelska taoca u zamenu za stotine palestinskih zatvorenika i pritvorenika, održao se uprkos nizu problema i optužbi za kršenja koja su pretila da ga poremete.
Međutim, očekuje se da će pregovori o drugoj fazi biti teški, jer uključuju pitanja poput uprave nad Pojasom Gaze, oko koje izgleda da postoje veliki jaz između strana.
"Nećemo prihvatiti nastavak prisustva Hamasa ili bilo koje druge terorističke organizacije u Gazi", rekao je Sar.
On je dodao da će Izrael, ako pregovori budu konstruktivni, ostati angažovan i da može produžiti prvu fazu prekida vatre, koja bi trebalo da traje šest nedelja.
"Ako vidimo da postoji konstruktivan dijalog sa mogućim horizontom postizanja sporazuma (onda) učinićemo da ovaj vremenski okvir funkcioniše duže", rekao je Sar.
Do sada je vraćeno 19 izraelskih talaca u zamenu za oslobađanje stotina palestinskih zatvorenika.
Još 14 talaca, od kojih se šestoro veruje da su živi, predviđeno je da budu vraćeni u prvoj fazi. Izrael pokušava da obezbedi oslobađanje šest živih talaca u subotu. Očekuje se da će još četiri tela preminulih talaca biti predata u četvrtak.
Taoci su zarobljeni u napadu na jug Izraela koji je predvodio Hamas 7. oktobra 2023. u kojem je, prema izraelskim podacima, ubijeno oko 1.200 ljudi.
U potonjim izraelskim operacijama u Pojasu Gaze ubijeno je više od 48.000 Palestinaca, navode zdravstvene vlasti na toj teritoriji pod kontrolom Hamasa.
Krhki sporazum o prekidu vatre je u senci Trampovog poziva da Palestinci budu iseljeni i da Pojas Gaze bude pod kontrolom SAD.
Plan su odbacile palestinske grupe, arapske države i zapadni saveznici Vašingtona koji kažu da je to jednako etničkom čišćenju. Izraelski lideri kažu da stanovnicima Pojasa Gaze koji žele da napuste razorenu enklavu to treba dozvoliti.
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac rekao je u ponedeljak da će osnovati novu jedinicu u svom ministarstvu posvećenu olakšavanju izlaska stanovnika Pojasa Gaze koji žele da se presele u treću zemlju.
Izvori: Reuters, AFP