Još jedan protest novosadskih studenata, u više gradova odata počast stradalima na Železničkoj stanici
Nakon 15-minutne tišine u pomen nastradima na novosadskoj Železničkoj stanici, studenti su od univerzitetskog kampusa, prošetali su do Pozorišnog trga u centru grada.
Tu su ih je dočekao deo zaposlenih u Srpskom narodnom pozorištu (SNP) i Pozorištu mladih.
Profesori uručili simbolična priznanja studentima
Šetnji je prethodila dodela nagrada studentima kod zgrade Rektorata.
Neformalna akademska mreža zaposlenih na Univerzitetu u Novom Sadu "Slobodan univerzitet" su studenatima blokiranih fakuleta uručili skulpture belih golubica, simbola grada Novog Sada.
Kako su ranije saopštili, time žele da odaju priznanje "studentskoj hrabrosti i upornosti u borbi za pravednije društvo".
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov kazala je da su statue delo vajara sa Akademije umetnosti Veroljuba Naumovića, a izabrani su jer je golub simbol Novog Sada, ali i zato što su "mili i dragi, ali i buntovni, neposlušni, prkosni i borbeni", javlja Beta.
"Sloboda se danas ne kupuje, sloboda se osvaja iz dana u dan, sloboda mora da se neguje i pazi, sloboda se živi. Vi ste Novosađane, ne samo nas, podsetili kako ponovo udahnuti taj dah slobode", rekla je Milinkov.
Ocenila je da su prethodnih meseci "ključne reči sloboda, pravda i odgovornost".
Širom Srbije još jedna akcija '15 minuta tišine'
Sudenti, đaci i drugi građani su u više mesta i gradova petanestominutnom tišinom odali poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
U Beogradu je na više lokacija bio blokiran saobraćaj na 15 minuta, studenti i učenici iz Čačka blokirali su kružni tok na ulasku u taj grad, a u Subotici su se građani okupili ispred pozorišta "Jadran".
Nastavnica u Osnovnoj školi "Ivan Goran Kovačić" koja se obratila okupljenima u Subotici, a koja se nije predstavila, rekla je joj protesti koje su pokrenuli studenti ulivaju optimizam u borbi za pravednije društvo, bolji položaj prosvetnih radnika i kvalitetniji obrazovni sistem.
"Ova borba ne sme stati, ona mora biti neprestana, jer samo tako možemo izgraditi ono što je do nedavno izgledalo nemoguće – obrazovni sistem dostojan sve naše dece i njihove budućnosti", istakla je.
Studenti širom Srbije blokiraju više od 60 državnih fakulteta na pet univerziteta, tražeći krivičnu i političku odgovornost za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Njima su se priključili profesori, prosvetni radnici, advokati, glumci, poljoprivrednici i drugi građani.
Prvi zahtev studenata u blokadi je da se objavi kompletna dokumentacija o rekonstrukciji novosadske Železničke stanice, kako bi se utvrdila odgovornost za nesreću.
Traže i sankcionisanje napadača na studente na protestima koji su usledili nakon nesreće u Novom Sadu i obustavljanje postupaka protiv uhapšenih demonstranata.
Vlast predvođena Srpskom naprednom strankom i predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrde da su studentski zahtevi ispunjeni. Studenti u blokadi to demantuju.
Na proteste na poziv studenata u blokadi na ulice izlaze desetina hiljada ljudi.