Američki izaslanik pohvalno o Zelenskom, usred rastućih tenzija između Trampa i Kijeva
"Dug i intenzivan dan sa visokim rukovodstvom Ukrajine", napisao je Kit Kelog (Keith Kellogg) u objavi od 21. februara na mreži X, u svojim prvim komentarima o sastanku sa Zelenskim od kada su se novinari okupili na konferenciji za novinare 20. februara samo da bi ona bila otkazana u posljednjem trenutku.
Kelog je ukrajinskog predsjednika nazvao "borbenim i hrabrim vođom nacije u ratu", dok je Zelenski rekao da sastanak "vraća nadu" nakon javnog razdora između Kijeva i Vašingtona, pri čemu je Tramp ukrajinskog predsjednika nazvao "diktatorom bez izbora", a Zelenski ga je optužio da ponavlja rusku propagandu.
Pomirljivi komentari uslijedili su posljednjeg dana Kelogove višednevne posjete Ukrajini i nekoliko dana nakon razgovora SAD i Rusije u Saudijskoj Arabiji o okončanju trogodišnjeg rata u Ukrajini.
Od tih razgovora, Tramp i Zelenski su razmjenjivali javne kritike usred rastućih tenzija između Kijeva i Vašingtona.
Tramp je 21. februara nastavio sa kritikama, rekavši da "nema potrebe uključivati Zelenskog u mirovne pregovore" i da ukrajinski lider do sada nije uspio da okonča rat.
"Gledao sam ga kako pregovara bez aduta. On nema adute i to vam dozlogrdi. Dosta je bilo", rekao je Tramp za radio Fox News.
Osim razmatranja opcija za mirovni sporazum, Kelogova posjeta je uslijedila usred razgovora između Kijeva i Vašingtona o postizanju mogućeg sporazuma koji bi Sjedinjenim Državama omogućio pristup unosnim ukrajinskim nalazištima minerala kao kompenzaciju za prošlu američku pomoć nakon invazije Rusije koja je počela u februaru 2022, čime bi takođe potencijalno bila osigurana buduća američka pomoć.
Tačni uslovi američke ponude nisu poznati i ostaje nejasno da li je postignut napredak tokom Kelogovog putovanja.
I Reuters i Axios su izvijestili da su američki zvaničnici tokom Kelogove posjete predstavili Kijevu novi, pojednostavljen sporazum o mineralima nakon što je Zelenski odbio početnu ponudu koju je predstavio američki ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent), a koja bi SAD-u dala 50 odsto udjela u prirodnim resursima Ukrajine, uključujući minerale, metale, naftu i gas.
Nova američka ponuda navodno ima za cilj brzo postizanje novog sporazuma s Kijevom, a zatim kasnije pregovaranje o detaljnim uslovima.
Kada je prošle sedmice odbio ponudu, Zelenski je izrazio zabrinutost u vezi sa nekim odredbama, uključujući nedostatak bezbjednosnih garancija za Ukrajinu. Reuters i Axios navode da je nova američka ponuda unijela "poboljšane" modifikacije u odnosu na prethodnu.
Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Majk Valc (Mike Waltz) rekao je 21. februara na panelu na Konferenciji konzervativne političke akcije (CPAC) u Vašingtonu da očekuje da Kijev potpiše sporazum i da će to biti dobro za Ukrajinu, dodajući da će "nadoknaditi stotine milijardi dolara koje su uložene u ovaj rat" za američke porezne obveznike.
"Predsjednik Zelenski će potpisati taj sporazum", rekao je. "I to ćete vidjeti u vrlo kratkom roku."
Američki državni sekretar Marko (Marco) Rubio takođe je optužio Zelenskog da je počeo da odstupa od razgovora o sporazumu o mineralima tokom intervjua 21. februara. Rekao je da je sa Zelenskim postignut načelni dogovor da će Sjedinjene Države uzeti dio ukrajinskih nalazišta rijetkih minerala, u zamjenu za prethodnu i buduću pomoć.
"[Zelenski] je rekao: 'Naravno, želimo da sklopimo ovaj dogovor, ima savršenog smisla, jedino treba da prođe kroz naš zakonodavni proces – oni to moraju da odobre'", rekao je Rubio.
"Pročitao sam dva dana kasnije da je Zelenski govori 'odbio sam dogovor, rekao sam im da nema šanse, ne radimo to', iako se to nije desilo na sastanku. Dakle, počinjete da se nervirate", kazao je američki državni sekretar.
Tramp je više puta rekao da želi neki oblik nadoknade za pomoć koju je Vašington uložio u odbranu Ukrajine i rekao da želi da se uspostavi sporazum o resursima prije nego što odobri veću vojnu podršku SAD-a.
Pristup ukrajinskim resursima, posebno nalazištima rijetkih minerala u zemlji, mogao bi ukupno biti vrijedan bilione dolara.
Izvor: RFE/RL