Evropski parlament u posljednjem trenutku uvrstio BiH na plenarnu sjednicu
Ova tačka je uvrštena u posljednjem trenutku i rasprava će se održati u srijedu, 12. marta, pod naslovom: Secesionističke prijetnje u Bosni i Hercegovini i nedavna eskalacija.
Tom prilikom će predstavnik Evropske komisije iznijeti stav oko ovog pitanja pred evropskim zastupnicima, koji će potom održati debatu.
Evropska unija je prošle sedmice u saopštenju pozvala političko rukovodstvo bh. entiteta Republike Srpske (RS) da se uzdrži i da se odrekne provokativne retorike i akcija koje izazivaju podjele, uključujući dovođenje u pitanje suvereniteta, jedinstva i teritorijalnog integriteta BiH.
Brisel je putem ovog saopštenja upozorio da zakonski akti koje je Narodna skupština RS usvojila, a predsjednik tog entiteta potpisao, podrivaju ustavni i pravni poredak države Bosne i Hercegovine (BiH) i funkcionalnost institucija zemlje i ugrožavaju osnovne slobode njenih građana
Skupština RS je 27. februara usvojila zakone a nakon što je predsjednik RS-a Milorad Dodik nepravosnažno osuđen pred Sudom BiH na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije.
Dodik je 5. marta potpisao ukaz o proglašenju neustavnih zakona koji su objavljeni u Službenom glasniku RS, a koji se odnose na neprimjenjivanje zakona i zabranu djelovanja pravosudnih i istražnih institucija BiH u RS.
Jednostrano ukidanje nadležnosti države BiH na jednom njenom dijelu teritorija nije u skladu sa Ustavom BiH.
U posjeti Bosni i Hercegovini je generalni sekretar NATO Mark Rutte koji je u Sarajevu izjavio da Alijansa neće dopustiti sigurnosni vakuum ili ugrožavanje teško stečenog mira.