Šef Roskosmosa u SAD na razgovorima sa šefom NASA
Šef Ruske svemirske agencije (Roskosmos) Dmitrij Bakanov doputovao je u SAD na razgovare sa vršiocem dužnosti direktora američke svermirske agencije NASA Šonom Dafijem, javila je 29. jula ruska agencija.
To je prvi susret zvaničnika ruske i američke svemirske agencije nakon osam godina, naveo je isti izvor.
Roskosmos navodi da je Bakanov stigao u Hjuston na čelu delegacije te agencije, da bi razgovarao sa upravom NASA, a da je sastanak sa Dafijem predviđen za četvrtak, poslednji dan jula.
Tokom ovog puta Bakanov će posetiti svemirski centar Lindon B. Džonson u Hjustonu i fabriku Boinga zaduženu za gradnju letelice CST-100 Starlajner, navodi se u saopštenju.
On će se takođe sastati sa posadom misije Kru-11, koja uključuje i ruskog astronauta Olega Platonova, a čije poletanje ka Međunarodnoj svemirskoj stanici na letelici Kru Dragon je planirano za četvrtak.
Bakanov će takođe učestvovati na konferencijama za novinare pre i posle lansiranja, 30. i 31. jula piše na sajtu NASA.
Tokom sastanka sa Šonom Dafijem, američkim ministrom saobraćaja, koga je početkom jula predsednik Doland Tramp imenovao na čelo NASA, razgovaraće se o nastavku zajedničkog rusko-američkog programa na Međunarodnoj svemirskoj stanici, kao i o povlačenju iz orbite Međunarodne svemirske stanice i njenom zaranjanju u more, rekao je Bakanov, preneo je Roskosmos.
"Projekat povlačenja stanice iz orbite već je razrađen. Prema procenama stručnjaka taj proces će trajati ukupno oko dve i po godine", rekao je on.
Svemir spada u jednu od poslednjih oblasti saradnje između Rusije i SAD, čiji odnosi su na najnižem nivou zbog sukoba u Ukrajini, iako su dve zemlje nedavno počele da razgovaraju pod podsticajem američkog predsednika Donalda Trampa.
U okviru svojih sankcija protiv Rusije koja je pokrenula ofanzivu na Ukrajinu u februaru 2022. godine, zapadne zemlje su okončale partnerstvo sa Roskosmosom, ali ruske letelice Sojuz i dalje se koriste za slanja posada ka Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Za NASA, ka svemirskoj stanici, posade prevozi i američka kompanija Spejseks.
Predviđeno je da se Međunarodna svemirska stanica povuče iz orbite krajem 2030. godine.
Izvor: AFP