Jak si Uma vzala Pradu: šaty z červeného koberce jsou politika. A taky velký byznys
Psal se rok 1995, když se Uma Thurman objevila na oscarovém červeném koberci v minimalistických lila šatech s šifonovým šálem. „Co máte na sobě, Umo?“ křičeli jako obvykle novináři a fotografové, srocení kolem červeného běhounu. „Je to Prada,“ špitla herečka, nominovaná tehdy za svou dnes už kultovní roli v Tarantinově opusu Pulp Fiction. „Co to říkala?? Produkt??“ dívali se po sobě nechápavě redaktoři společenských časopisů. Jméno tehdy stále ještě poměrně málo známého, nevelkého italského módního domu zjevně nikomu v americkém showbyznysu nic moc neříkalo. Ta oscarová noc to ale změnila.
Křehká, vysoká Uma v elegantních, luxusně vypadajících šatech působila mezi přezdobenou devadesátkovou hollywoodskou diskotékou jako zjevení. Jako éterická víla s vytříbeným vkusem.
Všichni najednou toužili vypadat jako ona. Hollywoodská elita si Pradu takřka přes noc mimořádně oblíbila, italský módní dům se stal vůbec nejžádanější evropskou značkou: a už za pár let i Carrie Bradshaw v jednom z dílů veleúspěšného Sexu ve městě představovala svého přítele Burgera nikoli svým rodičům, ale prodavačům v reálném butiku Prada na Manhattanu. Točilo se tehdy přímo v obchodě a s jejich oblečením (znalci si možná vybaví i památnou scénu s červenou košilí a motorkou). Pak bylo jasné, že už i Ďábel nosí Pradu.
A taky fakt, že co se objeví (případně neobjeví) na červeném koberci, je velký byznys, ale taky velká politika. Může módní značku proslavit, ale také zničit.
Když si v noci na pondělí šla britská komička, scenáristka a producentka Phoebe Waller-Bridge pro svůj Zlatý glóbus za seriál Potvora, neměla na sobě jen tak nějaké šaty, ale elegantní smoking luxusní britské značky Ralph and Russo. Té, která vytvořila i extravagantní kreaci pro Meghan, nastávající vévodkyni ze Sussexu, a její zásnubní fotky s princem Harrym. Když si londýnskou firmu zvolila Phoebe, dala tím najevo dvě věci: je patriotka, royalistka a nenechá se ve svém smokingu nikým sešněrovat.
Móda z červeného koberce ovšem představuje ještě mnohem víc než jen osobní statement. Může vyjadřovat politické i společenské názory dotyčné hvězdy. A často je také velmi jasně vyjadřuje. Když se v roce 2011 chystala Natalie Portman na oscarový ceremoniál, kde měla díky účasti v nominacích šanci vyhrát Oscara za film Černá labuť, měla nachystanou róbu Dior.
Jen pár dní předtím však došlo v Paříži k obřímu skandálu. Šéfdesignér módního domu Dior John Galliano na terase hotelu ve čtvrti Marais tehdy v opilosti sprostě urážel přítomné hosty, počastoval je řadou zcela nepublikovatelných antisemitských narážek, a byl ze své židle okamžitě odvolán.
Natalie Portman, sama rodačka z Jeruzaléma, okamžitě rozvázala s Diorem domluvenou spolupráci, jeho nachystanou oscarovou róbu si prostě odmítla obléknout. Oscara za Černou labuť si pak ve vysokém stupni těhotenství převzala v narychlo připravených, překrásných tmavofialových empírových šatech značky Rodarte.
Do té doby relativně málo známá firma Rodarte, která slavnou herečku v choulostivé situaci zachránila doslova v minutě dvanácté, získala přes noc obrovskou reklamu, Gallianův skandál nezůstal nikomu utajen. Od té doby také Rodarte na červeném koberci nikdy nechybí. Letos si světle růžové šaty Rodarte na Glóbech vybrala třeba Kirsten Dunst.
A reputaci si Gallianovým rychlým vyhazovem postupně spravil i Dior, který opět patří k dvorním dodavatelům rób na červený koberec – na nedělních Zlatých glóbech si jeho šaty vybrala třeba herecká „Královna“ Helen Mirren.
Naopak vůbec k vidění už na červených kobercích není (a do budoucna už nejspíš ani nebude) luxusní značka Marchesa. Vypracované večerní róby této značky v minulosti na Oscarech pravidelně předváděly všechny prvoligové hvězdy, od Scarlett Johansson přes Naomi Watts až po Anne Hathaway. Už se to ale neděje. Za módním domem stojí Georgina Chapman, dnes už exmanželka souzeného producenta Harveyho Weinsteina.
Právě on ostatně herečky k výběru manželčiných šatů v časech své – i její – největší slávy často přesvědčoval, dělal své tehdejší partnerce po léta všemožnou reklamu. S jeho pádem přišel však i pád módního impéria jeho ženy. Ačkoli Georgina se s Harveym před dvěma lety rozvedla a zapřísahala se, že její byznys nemá s exmanželovými skandály co do činění, nad její reputací zůstal viset pochopitelný stín. A mezi hollywoodskými herečkami je v tomto směru jasno – alespoň jsme to viděli (nebo spíše neviděli) na Zlatých glóbech.
Za červeným kobercem nestojí náhoda, ale dlouhodobě plánované marketingové strategie a multimiliardový byznys. Nejpopulárnějším herečkám, jsou-li navíc zrovna nominované na některou z cen, a tím pádem mají možnost šaty a šperky „předvést“ co nejširšímu publiku, nabízejí své kreace ty nejpřednější módní a klenotnické domy. O tom, co si kdo vybere pro červený koberec na Zlaté glóby a o měsíc později na Oscary, se rozhoduje týdny, spíše měsíce předem.
Pro červený koberec oblékají herečky speciální stylisté, kteří si na tomto oboru vystavěli celou kariéru. Za každým lookem stojí celý tým lidí, od šatů a bot přes šperky, make-up, vlasy a doplňky – záleží na každém, i tom nejmenším, detailu.
Módní domy běžně pronajímají celá apartmá v nejluxusnějších hotelích v Los Angeles, v nichž vybraným herečkám poskytují privátní konzultace a prezentace svého nejnovějšího módního zboží. Obléci Reese Witherspoon, Natalii Portman, Julii Roberts, Nicole Kidman, Charlize Theron, Emmu Stone nebo právě Umu Thurman představuje pro každý módní brand vyznamenání. A řada hollywoodských star má s některými módními domy podepsanou i dlouhodobou spolupráci.
Herečka Michelle Williams byla například na letošních Zlatých glóbech opět k vidění v módní kreaci od Louise Vuittona, jehož je dlouholetou tváří, prezentovala se i v jeho reklamních kampaních. Nicole Kidman zase pravidelně spolupracuje se značkou Versace (Donatella Versace ostatně krásnou Nicole vypravila na červený koberec – do červených šatů – i v noci na pondělí). Australská hvězda Margot Robbie, kterou celosvětově proslavily filmy Vlk z Wall Street nebo Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu, si Chanel obléká nejen na červený koberec, jako opět před dvěma dny, ale účinkuje i v reklamách na parfémy a luxusní kosmetiku Chanel.
V luxusním módním byznysu není náhoda vůbec nic. A na červeném koberci to platí dvojnásob.
The post Jak si Uma vzala Pradu: šaty z červeného koberce jsou politika. A taky velký byznys appeared first on Forbes.